Zamiokulkas: Pořiďte si nejžádanější pokojovku do bytu

Přidat na Seznam.cz

Moderní, exotická rostlina s dlouhými listy a krásnou tmavě zelenou barvou. Tak by se dal ve zkratce popsat zamiokulkas neboli drahokam Zanzibaru.

Jeho přirozené prostředí je v jižní a východní Africe, kde roste jako podrost tropických lesů.

Vzhledem je to rostlina, které může dorůstat až 80 centimetrů. Je sukulentní a s oddenkem, z kterého vyrůstají dlouhé listy. Pokud má nové výhonky, může hrát všemi tóny zelené, od tmavé až po hráškově zelenou. Také může kvést, to pak květ připomíná palici obalenou bobulemi.

Zamiokulkas se stal oblíbeným pro svůj moderní, nadčasový vzhled a také pro nenáročnost na stanoviště a péči. Přesto i když je nenáročný, někdy se mu nemusí dařit.

Jak zamiokulkas pěstovat?

Základem úspěchu je vhodné stanoviště. Zamiokulkas můžete umístit do polostínu nebo stínu. Nedávejte ho na přímé slunce, protože by se mohl spálit. Květina je vhodná i na pěstování ve stínu. Jen je pak potřeba ji otáčet, protože listy se přirozeně potáhnou za světlem.

Zalévání nepřehánějte, dopřejte mu zálivku tak akorát. Ideálně jednou týdně a raději počkejte až bude substrát suchý. Pokud květinu přelijete hrozí uhnívání listů a celkově by se zamiokulusu nedařilo.

Substrát nepotřebuje nějak speciální, spokojí se se substrátem pro pokojové rostliny. Ocení, když do hlíny přidáte trochu písku pro odlehčení. Doporučuje se přesazovat jednou za dva roky, do květináče o minimálně 5 centimetrů širší. Tato rostlina rychle roste a je možné, že za rok už budete muset přesazovat.

Protože je původem z afrických tropů je náchylný na chlad a nízkou vzdušnou vlhkost. Určitě ho nedávejte na studené místo, kde by mohl být průvan. To opravdu nesnáší dobře a mohly by vzniknout nevzhledné černé skvrny na listech.

Nezapomínejte rostlinu sprchovat. Smyje se prach, rostlina bude moci lépe dýchat a ukázat světu svoji krásnou zelenou barvu. Taktéž tím podpoříte vlhkost, kterou potřebuje k životu.

Zdroje: ireceptar, houseplantsexpert