Na návštěvě v Kambodži: Proč navštívit královský chrám Angkor Vat?

Přidat na Seznam.cz

Angkor Vat je starobylé město v Kambodži, které bylo centrem khmerské říše, jež kdysi ovládala velkou část jihovýchodní Asie. Tato civilizace zanikla, ale ne dříve, než vybudovala úžasné chrámy a stavby, které byly po stovky let rekultivovány džunglí.

Historie Angkor Vat

Angkor Vat byl postaven ve 12. století a okolní komplex se rozkládá na ploše více než 400 akrů, píše web NomadicMatt. Byl to státní chrám pro říši větší než byla Byzantská, která se rozkládala od Thajska po Vietnam a až do jižní Číny. Chrámy byly „znovuobjeveny“ ve 40. letech 19. století, a od té doby jsou oblíbenou turistickou atrakcí.

Dnes je chrámový komplex zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO, a přestože je stále plný turistů, pohled na areál a ruiny je úchvatný.

Mezi nejoblíbenější chrámy patří Angkor Wat, Bayon, Ta Phrom a Angkor Thom. Je zde však více než 70 chrámů, takže je nejlepší pořídit si vícedenní vstupenku, abyste mohli navštívit některé z vnějších chrámů, kde je méně návštěvníků. Je tu toho opravdu hodně k vidění!

To nejlepší, co stojí za to vidět a dělat v Angkor Watu

Prozkoumejte Angkor Wat

Tento chrám nechal postavit Suryavarman II, který vládl v letech 1113-1150. Je považován za největší asijskou pyramidu, která se tyčí do výšky přes 61 metrů a je rozdělena do několika vrstev. Tento chrám je největší v celém komplexu a od něj se odvíjí i název historického místa. Centrální chrámový komplex má 792 metrů basreliéfů.

Prohlédněte si Bayon

Chrám postavený Džajavarmanem VII. stojí v centru Angkor Thomu. Tento chrám s 54 věžemi a 216 tvářemi Avalókitéšvary vypadá nejlépe ráno těsně po východu slunce nebo na konci odpoledne. Chrám byl postaven ve třech úrovních: první dvě jsou obdélníkové, zatímco třetí je kruhová.

Vraťte se v Ta Prohm do minulosti

Toto místo, stále ještě pokryté džunglí, je přesně takové, jaké ho našli při jeho znovuobjevení. Díky Ta Prohm si snadno představíte, jak celý komplex vypadal, když byl v 19. století znovuobjeven. Pokud přijdete brzy, můžete se vyhnout davům, které sem přicházejí v poledne.

Obdivujte Ta Som

Tento chrám má stejný styl, strukturu i zakladatele jako Ta Phrom. Je téměř jako jeho mladší bratr. Hlavním prvkem, který ho odlišuje, je obrovský strom, který roste na vrcholu východní Gopury. Pomalu ničí stavbu, ale vytváří úžasné příležitosti k fotografování.

Projděte se po sloní terase

Tato 350 metrů dlouhá terasa slonů sloužila jako obří vyhlídková tribuna při veřejných obřadech, královských ceremoniích a dalších událostech (například při pohledu na vracející se armádu, když se vracela z války). Tuto obrovskou stezku zdobí také četní lvi v životní velikosti. Dnes je obklopena turisty s fotoaparáty a považuji ji za jedno z nejrušnějších míst v této oblasti.

Tajná chodba na Terase malomocného krále

Tato sedmiúrovňová terasa postavená ve 13. století je zasvěcena bohu smrti Jamovi. Své jméno si vysloužila díky mechu, který rostl na sochách a zanechával je odbarvené a vypadající, jako by měly malomocenství. Dávejte pozor na tajnou chodbu, která vede z jihozápadní na severozápadní stranu stavby.

Podívejte se na západ slunce v Phnom Bakhengu

Tento chrám, postavený na konci 9. století (dvě století před samotným Angkor Vatem), je zdejším nejstarším chrámem. Je to hinduistický i buddhistický chrám a nese sochy a symbolické prvky obou náboženství. Byl postaven jako zobrazení hory Meru, domova hinduistických bohů. Nachází se na kopci a je oblíbeným místem pro pozorování západu slunce a to dokonce tak oblíbeným, že počet návštěvníků je v této době omezen.

Kdy se vydat do Angkor Watu

Angkor Wat je otevřen celoročně, ale bez ohledu na to, kdy Angkor Wat navštívíte, je to na pováženou: buď vás čeká návštěva za deštivého a blátivého počasí s menším počtem lidí, nebo za skvělého počasí a šílených turistických hord. Pokud vás však zajímá hlavně počasí, nejlepší doba pro návštěvu je v období sucha, které zde trvá od konce listopadu do začátku dubna.

Prosinec a leden jsou z hlediska počasí nejlepší, ale jsou to také nejrušnější měsíce. Duben a květen mohou být nesnesitelně horké a s tunami vlhkosti. Průměrná denní teplota v dubnu je 31 °C.

Monzunové období trvá od konce května/června do konce října, přičemž nejteplejšími měsíci jsou září a říjen.

Zdroj: nomadicmatt.com