Ve stopách Popelky: Kde se natáčely slavné Tři oříšky pro Popelku?

Přidat na Seznam.cz

Dovede si dnes někdo představit Vánoce bez milované pohádky Tři oříšky pro Popelku? Naše redakce rozhodně ne. A proto jsme se rozhodli dát dohromady seznam lokací, kde se slavná pohádka natáčela.

Snad každá žena, když byla malá, nejen že chtěla všechny šaty, které Popelka vynesla, ale každá z nás chtěla vědět, kde se nachází onen zámek, ze kterého pochází plesová scéna. Máme pro vás dobrou zprávu. A ta zní: Máme pro vás seznam všech lokací!

Hrad Švihov

Místo: úsek mezi Plzní a Klatovy

Slavné scény: Na tomto hradě se natáčely téměř všechny „statkové“ scény. Rovněž se zde natáčely i scény ze stájí.

Nejvyšší sudí Půta Švihovský, jeden z nejvýznamnějších mužů rodu Rýzmberků, nechal koncem 15. století postavit vodní hrad Švihov. Na dvoře krále Vladislava II. z rodu Jagellonců obratně postupoval vzhůru a získal značný vliv a majetek. Kromě Švihova připojil Půta k panství Rýzmberků také hrady Rabí, Horažďovice a Prácheň, uvádí oficiální stránky hradu Švihov.

Původní koncepce Švihova počítala s umělým ostrovem. Budovy v centrální části tvořily jádro hradu se dvěma paláci, kaplí a schodišťovou věží, čímž uzavíraly obdélníkové vnitřní nádvoří. Chráněna byla pásma vnitřních hradeb se čtyřmi nárožními baštami a prvním příkopem. Druhé pásmo hradeb, rovněž s příkopem, uzavíralo jádro hradu a zesilovalo jeho obranu. Tato druhá fáze výstavby byla dokončena po Půtově smrti (v roce 1504), tedy na počátku 16. století. Na dokončení stavby se významně podílel známý pozdně gotický architekt Benedikt Ried. Oba příkopy byly naplněny vodou z řeky Úhlavy. 

Osudové období pro hrad nastalo v první polovině 17. století, kdy ztratil svou původní funkci. Za třicetileté války dvakrát odolal útokům švédských vojáků, ale po válce vydal císař Ferdinand III. příkaz k jeho demolici. Hrad Švihov přišel o velkou část vnějšího opevnění a dva příkopy.

V roce 1947 převzala správu hradu právě vzniklá Národní kulturní komise. Téměř okamžitě zahájila rozsáhlé výzkumné a restaurátorské práce. Dnes je hrad ve správě Národního památkového ústavu a široké veřejnosti je prezentován prostřednictvím tří prohlídkových okruhů.

Zámek Moritzburg

Místo: vesnice Moritzburg zhruba 14km od Drážďan

Slavné scény: Natáčely se zde interiérové scény, jako je oblíbená plesová scéna, dále jistě zaujme schodiště, po kterém Popelka utíkala před princem, nebo okno, kde pozorovala dění uvnitř.

Jak uvádí oficiální stránky zámku, zámek Moritzburg je pravděpodobně nejkrásnějším hradem v Sasku. Své jméno dostal po vévodovi Moritzovi, který si zde v roce 1542 nechal nedaleko Drážďan postavit lovecký zámeček. Od roku 1723 jej August Silný přestavěl na velkolepý barokní zámek uprostřed rozlehlého rybníka a parku. Projekt řídil Matthaeus Poeppelmann. Mezi poklady, které lze na zámku Moritzburg objevit, patří jedna z nejvýznamnějších sbírek loveckých trofejí v Evropě, zdobené zlacené kožené tapiserie a „Péřový pokoj“ s více než milionem barevných per. Každou zimu se zámek Moritzburg promění v pohádkovou perlu, když se jeho areál stane kouzelnou kulisou legendární pohádky Tři oříšky pro Popelku. Fanoušci si mohou prohlédnout kulisy a vydat se po stopách drzé princezny.

A kam dál?

Mezi další lokace z pohádky patří pochopitelně i stáj, kam chodila Popelka za Juráškem a za svou Rozárkou. Ta se nachází v sadu u Mezihoří. Když Popelka trefí prince sněhovou koulí do nosu, aby se schovala, vyleze na strom, který rostl v Javorní. Nyní se zde strom už nenachází, ale scénu připomíná křížek, na kterém stával.

A kudy utíkala zlá macecha se svou dcerou, když skončila v rybníku? Rybník se nachází rovněž v Mezihoří a název nese prostě: Rybník Mezihoří.

A jak to tak bývá, každá pohádky má dobrý konec. Kudy se tedy ubírala Popelka ve svých nádherných šatech spolu s princem? V závěru pohádky uháněli plání Jesení.

Pokud by vám cestování po známých lokacích bylo málo, v zimě na zámku Morizburg můžete dokonce navštívit i promítání slavné pohádky.

Zdroj: hrad-svihov.cz, schloss-moritzburg.de, Instagram