Z historie Ostravy

Přidat na Seznam.cz

Dějiny Ostravy sahají až do doby kamenné. Město dostalo jméno podle řeky, která jím protéká. A tou je řeka Ostravice. Řeka rozděluje ostravskou a slezskou část města, uvádí web ostrava.cz.

Před 25 tisíci lety bylo na ostravském vrchu Landeku tábořiště lovců mamutů a díky tomu Ostrava oplývá bohatými archeologickými nálezy. Ve 20. století zde byla objevena Petřkovická venuše. Na Landeku dokonce ve 13. století založil kamenný hrad král Přemysl Otakar II.

V 18. století bylo v Ostravě objeveno uhlí a tento objev přinesl městu hospodářský rozmach. V 19. století byly v Ostravě – Vítkovicích založeny železárny a tím došlo k dalšímu hospodářskému rozvoji. Díky němu začalo do Ostravy proudit velké množství nových obyvatel a to vedlo také k rozvoji kulturního života ve městě. Z budov železáren a dolů jsou dnes vytvořena muzea, která svým industriálním stylem lákají místní i zahraniční turisty.

Centrem ostravské kultury byl český Národní dům, z něhož se časem stalo Divadlo Jiřího Myrona, které je součástí Národního divadla moravskoslezského. Kulturní život byl také soustřeďován do Německého domu. Ten byl na konci 2. světové války zničen. Stál v místech vedle obchodního domu Ostravica a na jeho místě najdete pamětní desku.

Roku 1930 byla v Ostravě se slávou otevřena Nová radnice. Má 75 metrů prosklenou vyhlídkovou věž a tvoří nedílnou součást ostravských panoramat.

Po 2. světové válce se Ostrava soustředila především na těžbu uhlí a výrobu oceli. Vznikla zde Vysoká škola Báňská, která byla do Ostravy přestěhována z Příbrami. Byla zde také pobočka Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně.

Kulturní život v Ostravě

V Ostravě po 2. světové válce vznikala další divadla, jako je dnešní Divadlo Antonína Dvořáka, Divadlo Petra Bezruče, Komorní scéna Aréna a také loutková scéna Dřevěné království, jež se dnes nazývá Divadlo loutek. Činnost započala také Janáčkova filharmonie Ostrava. Všechna tato divadla fungují dodnes a diváky jsou velmi oblíbená.

Zdroj: ostrava.cz, autorský text, Instagram