Adventní kalendář trochu jinak. Pokud chcete pro děti něco jiného než klasiku ze supermarketu, je čas se nad tím zamyslet

Přidat na Seznam.cz

Pokud hledáte alternativu k adventním kalendářům plným čokolády a jiných pamlsků, kterých dnešní děti stejně mají ažaž, pak je tento článek určen právě vám. Shromáždili jsme pro vás 9+1 nápadů na zajímavé adventní kalendáře, se kterými si vaše děti v předvánočním čase užijí spoustu zábavy.

Ač se to zatím možná nezdá, vsaďte se, že listopad uteče jako listí sfouknuté ze stromů a na dveře našich domácností zaklepe advent. Na nákup klasického čokoládového adventního kalendáře v supermarketu máte stále fůru času, ale jestli chcete pro své děti letos něco fajnovějšího, nastal čas se zamyslet.

Na začátek malé historické okénko. Úplně první kalendář spjatý s křesťanským adventem se objevil v roce 1851, tehdy se ale jednalo spíše o umělecké dílo. Adventní kalendář s otevíracími okénky vyrobili v Mnichově na počátku 20. století. Nápad odpočítávat dny zbývající do Štědrého večera se záhy rozšířil po celé Evropě.

Nejprve si děti krátily čekání na Ježíška citáty z Bible, které později pod otevíracími okénky nahradila čokoláda. Sladkostí ale mají dnešní děti víc než dost, rodiče si proto víc cení nápady na nemlsací adventní kalendáře. Projděte si náš seznam a vytvořte si vlastní originální kalendář, který bude volnou kombinací níže uvedených možností podle věku a zájmů vašich dětí. A klidně jim tam nějaký ten perníček přihoďte.

1. Kreativní tvoření

Pokud vaše děti rády tvoří, dejte jim každý den adventu příležitost popustit uzdu své fantazii a zkoušet různé výtvarné techniky. Můžou u toho vyrobit přáníčka, cedulky na dárky, jmenovky na stůl, obrázky do oken anebo ozdoby na stromeček.

2. Společné aktivity

Vymyslete 24 předvánočních aktivit, při kterých si užijete společně strávený čas. Nabízí se tradiční adventní úkony jako stříhání barborek, pečení cukroví nebo výlet na vánoční trhy. Můžete si s dětmi přečíst vánoční příběh, zkouknout vánoční film, zpívat koledy nebo se poučit o vánočních zvycích. Nevynechejte ani vystřihování papírových vloček, výrobu svícnu z jablka či stavění betlému.

3. Adventní fotovýzva

Podívejte se na svět očima svých dětí. Vyzkoušejte fotovýzvu, ve které mají děti každý den za úkol pořídit fotografii podle vašeho zadání. Pro ty menší to může být něco jednoduchého jako třeba „něco lesklého a červeného“, pro ty starší něco více abstraktního jako třeba „okamžik vánoční radosti“.

4. Vzpomínání na uplynulý rok

Projděte si fotografie z uplynulého roku, které máte uložené v mobilu, 24 jich vytiskněte a pak společně vzpomínejte, co jste všechno prožili. Je to skvělý způsob rekapitulace starého roku a bilancování všech zážitků.

5. Laskavé skutky

Kdy jindy než o Vánocích je dobré si připomenout, že člověk by měl dělat dobré věci bez nároku na odměnu. Sestavte seznam návrhů, o jaké laskavé skutky by se vaše děti mohly pokusit. Budou se tak učit poděkovat, podělit se a pomáhat.

6. Pracovní listy

Především pro mladší děti se hodí vánočně laděné pracovní listy, na kterých si procvičí grafomotoriku, rozpoznávání, počítání i logické uvažování. Porozhlédněte se po Fleru nebo si je nakreslete sami. Mezi oblíbené úkoly patří bludiště a spojovačky všeho druhu, dále přiřazování stínů nebo třeba vymalovávání podle čísel.

7. Omalovánky

Omalovánkami se nedá nic pokazit. Kupte nebo vytiskněte 24 omalovánek s vánočními motivy, přidejte pastelky, fixy či voskovky a máte vystaráno.

8. Dílky puzzle

Pokud máte doma dítě s dostatečnou trpělivostí, rozdělte dílky tématického vánočního puzzle do 24 pytlíčků a nechte ho proskládat se do Štědrého dne, kdy konečně bude moct složit celý obrázek.

9. Bojovka

Čekání na Ježíška můžete dětem zpříjemnit hravou bojovkou plnou luštěnek, úkolů a aktivit propojených po čertech napínavým nebo nebesky okouzlujícím příběhem. Vymyslete svou vlastní nebo se chopte pomocné ruky profesionálního autora bojovek pro děti.

10. Darovat namísto dostávat

Namísto aby děti každý den dostávaly nějakou sladkost nebo malý dárek, samy budou dárečky dávat. Následujících 24 dní budou do určené krabice odkládat vždy jednu věc, kterou pak darují potřebným. Může to být hračka, přečtená knížka nebo pěkné oblečení. Děti tak budou mít radost, že někomu udělají hezké Vánoce.

Zdroj: Making Danish, redakce