Alžběta II. byla skvělá panovnice a matka, která kojila své děti

Přidat na Seznam.cz

Asi si říkáte, proč je v titulku poukázáno na věc, která je naprosto přirozená. Jenže v době, kdy se dnes už zesnulá královna Alžběta II. (†96) narodila, to tak běžné nebylo. Královna Matka, také známá jako Viktorie, považovala myšlenku kojení za za odpudivou a považovala ji za „zkázu“ intelektuálních a kultivovaných mladých dam, píše časopis Guardian.

Alžběta se však této tradici vzepřela a všechny své děti kojila. Když se to Viktorie dozvěděla, svou vlastní dceru nazvala krávou, čili ji přirovnala k dojnému zvířeti. V 18. století totiž byly běžné kojné. Byly to ženy, které si tím vydělávaly, a pro tuto práci byly vybírány šlechtičny z královské domácnosti, pokud to bylo možné.

Lékařům se zdála špatná hodnota mateřského mléka a doporučovali matkám, aby se mu pokud možno vyhýbaly. První mléko neboli mlezivo bylo považováno za škodlivé a mělo se za to, že by se kojení nemělo vůbec provádět, dokud neskončí poporodní krvácení. Novorozenci byli přibližně měsíc krmeni živočišným mlékem nebo medem a cukrovou vodou. Někteří byli kojeni z plátěných pytlíků, rohů, hliněných džbánků a nakládaných kravských bradavek, které musely být plné choroboplodných zárodků.

Královny v dřívějších dobách ani neměly dostatek na času na to, aby se svým dětem naplno věnovaly. Situace byla špatná, co se týče úmrtnosti novorozenců, a tak když královna porodila a zotavila se, mohla dál pokračovat ve výrobě dostatečného množství dědiců.

Alžběta II. však tuto myšlenku zavrhla a, i když má 4 děti, všechny je zvládla kojit. Časopis Prima Ženy dokonce zjistil, že si po narození Andrewa a Edwarda vzala na 18 měsíců volno, aby se chlapcům mohla věnovat naplno. Charlesovi a Anně musela najmout chůvy, protože v té době měla po smrti svého otce nastoupit na trůn.

Dnes už je naštěstí kojení plně automatické i v královských rodinách, a tak v Alžbětiných stopách šla i lady Diana, vévodkyně Kate a nejspíš i Meghan.

Zdroje: theguardian.com, zeny.iprima.cz