Jak se postarat o to, aby byl úklid dětského pokoje hračka? Zkuste tyto nápady

Přidat na Seznam.cz

Hromady hraček, špinavé oblečení, celková ulepenost: Úklid dětského pokoje s sebou přináší řadu problémů. Asi největší z nich je přimět děti ke spolupráci.

NBC na základě průzkumu uvádí, že rodiče uklízejí nepořádek po svých dětech v průměru 28krát týdně – takže ať už jde o úklid sbírky plastových dinosaurů batolete, nebo hromadící se hromady školních úkolů páťáka, práce rodičů není nikdy hotová.

Magazín Premium Joy uvádí, že průměrné dítě do svých 13 let nasbírá celkem 117 hraček – více než 60 % z 1 000 rodičů, kteří se zúčastnili průzkumu, uvedlo, že jejich dítě má „příliš mnoho“ hraček.

Jak tedy vzhledem k nevyhnutelnosti úklidového dne zajistit, aby byl co nejméně bolestivý? Začněte dobře najedení a odpočatí, a než se pustíte do dne plného vysávání, organizování a (možná) trochu frustrace, mějte na paměti těchto pět věcí. Možná, že úklid nebude tak hrozný, jak si myslíte.

Zapojte své dítě do práce

Psycholožka doporučuje zapojit děti do úklidu již od útlého věku. Odtud si osvojí pojmy nezávislosti a zodpovědnosti, což jsou nástroje, které se stanou ještě cennějšími, až budou starší. Pro mladší děti je užitečné proměnit úklid ve hru. Například schovejte po místnosti pobídky, jako jsou samolepky, pusa Hershey nebo „kupony“ na zvláštní dobrodružství. Díky „lovu na mrchožrouty“ v den úklidu nebude sbírání hraček představovat povinnost, ale spíše vzrušující aktivitu – podívejte se na tyto tipy, které platí i pro „zábavný“ úklid domácnosti v dospělosti. 

Zapněte hudbu při úklidu

Hudba může rychle změnit náladu aktivity. Zejména veselá hudba má prokazatelné účinky, zvyšuje produkci dopaminu a v den úklidu promění koberec v ložnici v taneční parket. Podle Centra pro rozvoj dítěte a rodiny může hudba hrát zásadní roli (slovní hříčka) při výuce motorických dovedností. V tomto případě může stálý rytmus pomoci motivovat vaše děti k úklidu.

Vyhoďte nepotřebné věci

Vezměte si s sebou dvě věci: pytel na odpadky a krabici na případné dary. Odstranění přebytečných věcí vám usnadní zbytek úklidu – koneckonců, čistý prostor, čistá mysl. Oblečení nebo hračky, které se zdají být neopravitelné, je třeba nadobro vyhodit do koše – můžete se také podívat, zda ve vašem okolí není místo, které přijímá dary v podobě textilního odpadu. Pokud je nějaká věc nepoužívaná nebo z ní vaše dítě „vyrostlo“, uplatněte filozofii „sejde z očí, sejde z mysli“. Jinými slovy, nepoškozené, zanedbané věci pošlete rovnou do sběrného boxu.

Zdroje: The list, NBC, Premium Joy, Centrum pro rozvoj dítěte a rodiny