Jak si homosexuální páry zakládají rodiny: Mají to mnohem těžší než heterosexuálové

Přidat na Seznam.cz

I homosexuální páry chtějí zakládat rodiny, z biologického hlediska je to ale nemožné. Existuje ale hned několik způsobů, jak „pravidla“ obejít ,a založit si rodinu i v případě, že rodiče jsou dva muži nebo dvě ženy. V každém případě je to ale mnohem náročnější než u heterosexuálních párů.

Rodičovství u stejnopohlavních párů

Průzkum ukázal, že u homosexuálních párů je o polovinu méně dětí než u párů heterosexuálních. Jen ve Spojených státech pak žije téměř milion homosexuálních párů ve společné domácnosti, a z toho 58 % z nich jsou páry manželské. Pro zajímavost – je více lesbických párů než gay párů.

Výchova dětí stejnopohlavními rodiči má výhody i nevýhody

Možná vás napadá, že dítě, které nemá otce/matku, musí jeden ze vzorů postrádat. Začněme tím, jaké výhody má rodičovství dvou žen. Studie ukázala, že matky mají tendenci více dítě uklidňovat, lépe reagují na charakteristický pláč kojenců, dokážou rozlišit, zda jejich dítě pláče hlady nebo bolestí, a jsou schopny lépe než otcové rozpoznat emoce svých dětí.

Na druhou stranu děti, které byly v raném věku delší dobu bez matky, postrádaly city, měly povrchní vztahy a v dospělosti měly antisociální tendence. Stejná studie pak ukázala, že u gay párů přítomnost otce v domácnosti, který chrání dítě, posiluje jeho schopnost cítit se bezpečně.

Jak si homosexuální pár může založit rodinu?

Asi nejčastější formou, jak si homosexuální páry mohou pořídit dítě, je adopce. Následně je to společné rodičovství, tedy například vychovávání dítěte z předešlého vztahu. Další možností je umělé oplodnění, k čemuž je zapotřebí dárce spermatu, nebo „náhradní matka“, která dítě odnosí. U lesbických párů existuje také možnost, kdy jedna žena je dárcem vajíčka, které druhá žena odnosí ve své děloze, píše Very Well Family.

zdroj: ncbi, census, Very Well Family