Jak snížit dětskou horečku, když léky nejsou k mání
Virová sezóna je v plném proudu a pro rodiče nemocných dětí, které leží doma v horečkách, nastaly krušné časy. Léky na srážení horečky nejsou a nebudou, alespoň ne v takovém množství, aby vystačily pro všechny. Čím tedy mírnit horečku, když léky nejsou k mání?
Letošní zima je speciální tím, že nemocných dětí je vlivem akutních respiračních chorob hodně, jenže nejsou k dispozici léky na srážení horečky. Ministerstvo zdravotnictví vyjednalo mimořádnou zásilku Nurofenu pro děti, která by se v tomto týdnu měla dostat na pulty lékáren, zdaleka ale nevystačí na všechny. Zaprvé prozatím dorazí pouze třetina objednaného množství, zadruhé se rodiče jistě budou chtít zásobit a i ta trocha bude rychle pryč.
Zoufalí rodiče nemocných dětí, které leží doma v horečkách, musí po vypotřebování domácích zásob sáhnout po alternativním řešení snižování horečky. Dali jsme dohromady seznam věcí, které by mohly pomoct.
Odpočinek
Zvýšená teplota (37 – 38 °C) a horečka (nad 38 °C) jsou příznakem, že tělo bojuje s infekcí. Nechte proto dítě odpočívat při klidových činnostech a hodně spát, aby jeho tělíčko mělo dostatek energie a mohlo se s nemocí samo vypořádat.
Dopřejte dítěti klid a ticho, nenechávejte ho ale zcela o samotě. Vaše přítomnost mu pomůže nepříjemnou nemoc lépe překonat.
Do postele dítěti oblečte jen tenké bavlněné pyžamko, aby se mohlo „vypotit“ a zbavit se horka.
Pokoj malého maroda pravidelně větrejte a v topné sezóně zde udržujte vlhčí vzduch pomocí mokrých ručníků rozvěšených na radiátory.
Tekutiny
Při horečce se tělo snaží ochlazovat pocením. Dobrou radou je proto hodně pít, aby nedošlo k dehydrataci organismu a aby ochlazování vlastními obrannými mechanismy mohlo pokračovat.
Udržujte tělo malého pacienta hydratované pravidelným doplňováním tekutin, nejlépe bylinných čajů. Proti horečce může zabrat čaj z bezových, heřmánkových nebo sedmikráskových květů.
Pokud už se dítěti voda a čaje protiví, dejte mu zředěný džus. Vyzkoušet můžete šťávu z malin a černého rybízu, tohle ovoce by proti horečce mělo zabírat.
TIP: Do pití můžete přidat pár zrníček soli pro doplnění minerálů ztracených pocením.
Pokud dítě odmítá pít, vyzkoušejte jakýkoli příjemný způsob, kterým malému marodovi pomůžete doplnit tekutiny, ať už je to podávání po lžičkách nebo pití přes brčko.
Hydratující efekt má i ovoce a zelenina s vysokým obsahem vody jako okurky, rajčata, vodní meloun nebo citrusy.

Koupele a zábaly
Abyste ochladili rozpálené tělíčko a tvářičku, připravte dítěti vlažnou koupel nebo ho alespoň otírejte vlhkou froté žínkou. Na čelo můžete přikládat studený mokrý obklad, na nohy navléct namočené ponožky.
TIP: Babičkovským fíglem je používat na obklady jablečný ocet naředěný vodou (1 díl octa na 2 díly vody).
Další možností je přikládat na třísla kostky ledu. Dělá se to tak, že se na třísla položí tenká látka a na ni po dobu 10 minut pár kostek ledu vložených v igelitovém sáčku.
Když je horečka vyšší než 39 °C a ruce i chodidla jsou horké, přichází ke slovu zábaly. Jak se mají správně dělat? Na postel položte suchou vrstvu (osuška nebo prostěradlo), na ni studenou mokrou vrstvu (namočený, vyždímaný tenký ručník), na ni nakonec svlečené dítě. Vydržte počáteční pláč a přes hrudník mu přeložte nejprve mokrou, pak suchou vrstvu. Ruce ani nohy nebalte. Dítě ponechte v zábalu asi 10 minut.
Co pomáhá na horečku vašim dětem? Máte ještě zásoby léků, nebo zkoušíte, co se dá?
Zdroj: Feedo, Rehabilitace, Bylinkopedie