Osvědčila by se sparťanská výchova i dnes?

Přidat na Seznam.cz

Sparťanská výchova je pojem, který zná snad každý. Kromě drsných pravidel a přísných trestů měla i své výhody, a nepopiratelně můžeme říct, že Sparťané byli hrdý, statečný a silný národ. Měla by tedy tato výchova úspěch i dnes?

Sparťanská výchova

Tato výchova byla velmi přísná, a to už od narození dítěte. Malá miminka byla předložena inspekci, která vyhodnotila, zda je dítě zdravé a silné. Pokud mělo nějakou vadu, bylo odsouzeno k smrti. Pokud prošlo touto „porotou“, čekalo ho krátké bezstarostné dětství. V sedmi letech se ho totiž ujal stát, který z malých chlapců vytrénoval jedny z nejsilnějších mužů, jaké z historie známe.

Trénik, studium a těžké podmínky

Děti od 7 let byly ubytovány v „internátech“. Do svých dvaceti let byly téměř nahé, bosé, denně musely trénovat, a večer spaly na slámě. Nemyslete si ale, že Sparta chtěla malé chlapce týrat. Naopak – nedostatek jídla vedl ke krádežím, což znamenalo trénovaní vynalézavosti. Nepohodlné spaní znamenalo, že z chlapce bude muž, který bude skromný, ale schopný ustát cokoliv. Každý jednotlivý trest nebo sebenáročnější úkol posouval malé chlapce dál, dokud z nich nebyli silní muži. Během dospívání navíc prošli studiem a povinně diskutovali se staršími. Co myslíte? Jak by to fungovalo dnes?

Dnešní verze starťanské výchovy

I dnes se najdou rodiče, kteří se drží sparťanské výchovy. Samozřejmě ale jejich děti nechodí nahé a nespí na slámě. V takových rodinách panuje přísný řád, pilné studium i řádná výchova. Dospělé dítě má pak být soběstačné, cílevědomé, silné i skromné.

Týrání nebo výcvik?

Možná vás napadá, že staří Sparťané týrali malé děti. Možná si to dokonce myslíte i o dnešních rodičích, kteří se této výchovy drží. Tresty ale nejsou to stejné, jako týrání, naopak. Studie dokonce ukázala, že některé tresty mají opravdu pozitivní vliv na výchovu dítěte. Mezi takové tresty patří například domácí práce, opakované psaní, ponaučení, nebo i lehké fyzické tresty, jako je plácnutí přes zadek, nebo instinktivní plácnutí přes ruku, pokud vaše dítě sahá, kam nemá.

Klady a zápory

Závěrem se možná shodneme na tom, že sparťanská výchova byla tvrdá. Bylo to pro malé děti těžké období, pokud ho ale zvládly, měly vyhráno. Kdybychom si ale z této výchovy měli vzít jen její smysl – tedy vychovat silné, skromné a vynalézavé jedince – a nemyslet na prostředky, jaké Sparťané zvolili, možná by se tato výchova vyplatila i dnes. Podle některých zdrojů měla tato výchova totiž pozitivní vliv na celý stát i jeho prosperitu. Co myslíte vy?

Prospěla by dnešním dětem trocha sparťanské výchovy?

zdroj: healthline, stoplusjednicka, stonesoup