Sharenting aneb sdílení dětí na sociálních sítích: Co si o tomto fenoménu myslíte vy? Jste pro nebo proti?

Přidat na Seznam.cz

V dnešní době je jakýmsi trendem, že rodiče sdílí fotografie svých dětí na sociálních sítích. Pro některé z nich je to způsob, jak světu ukázat, jaké jsou jejich děti krásné, šikovné a jak se jim daří. Pro jiné je to zase způsob, jak udržovat kontakt se svými přáteli a rodinou, a sdílet s nimi radosti i starosti spojené s výchovou dětí. Nicméně sdílení těchto citlivých fotek přináší řadu rizik a otázek, které je třeba zvážit…

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak zdánlivě nevinná a roztomilá fotka našich ratolestí ze školního výletu nebo z rodinné dovolené může velmi rychle odstartovat spirálu kybernenávisti a šikany ze strany jejich vrstevníků? Bohužel, je tomu tak. Nejsmutnější na tom je, že děti takhle ohrožují právě jejich rodiče. Pokud tomu chcete zabránit, raději na lajky zapomeňte, radí web Heroine.

S kybernenávistí se nejčastěji setkávají české děti

Vědci z Mezinárodního výzkumu EU Kids Online 2020 vyzpovídali víc než 25 tisíc dětí ve věku od 9 do 17 let z celé Evropy. Ukázalo se, že s kybernenávistí se nejvíce setkávají právě české děti.

Za českou část studie stojí vědci z Masarykovy univerzity, kteří se mimo jiné zabývali také sharentingem, což je pojem, který spojuje sdílení a rodičovství. Z výzkumu vyšlo, že nejméně čtvrtina dětí ve věku 12 – 16 let se setkává s tím, že jejich rodiče sdílí jejich fotky a videa, aniž by se jich předtím zeptali. Skutečný počet dětí zasažených sharentingem však bude mnohem vyšší, vezmeme-li v úvahu nemluvňata, batolata, předškoláky nebo prvňáčky.

Proč ale rodiče své děti něčemu takovému dobrovolně vystavují?

Psychologové tvrdí, že se rodiče svými dětmi rádi definují. „Rodiče vnímají dítě jako součást svého životního příběhu a vlastně skrze něj svůj život prezentují svému okolí. Velká část těchto rodičů si těžko uvědomuje, kde končí hranice jejich vlastního příběhu a kde se prolíná s příběhem dítěte,“ vysvětluje dětský psycholog a psychoterapeut Ondřej Mikauš. 

Podobně to je také u maminek na mateřské dovolené. Ty mohou mít pocit, že najednou nikoho nezajímají a nikdo jejich nasazení nedoceňuje. Proto mají potřebu sdílet své rozesmáté potomky. Obdiv, pochvala a pozornost jsou podle psycholožky Jany Markvartové návykové. Z občas nahrané fotky se však po čase stane galerie plná citlivých fotek, píše web iDnes.

Co si o tom myslí lid?

Na diskuzním fóru emimino se na toto téma rozpovídalo hned několik uživatelů. Většina se shodla na tom, že děti na sociální sítě nepatří, někteří rodiče se svěřili, že fotky svých dětí sdílí, ale ne v intimních situacích (dítě ve vaně, na nočníku, atd.).

„Kdybych věděla, že moje matka/otec založili profil na sociální síti ještě před mým narozením, byla bych fakt naštvaná. Přijde mi to zvrácené. Dítě ještě není na světě, ale už má svou virtuální identitu. První ultrazvuk, další ultrazvuk, oznámení „budeme rodiči“, fotky z porodního sálu, první fotky z košíku od fotografa, nahaté fotky z vany. Prostě se jede podle takového mustru. Nemáš to? Nežiješ,“ napsala jedna z uživatelek.

„Tak se asi chlubí, že mají dítě a že mu roste zub, že umí na nočník, že už chodí… nevím, nerozumím tomu, proč to dělají,“ přidala se další.

„Zveřejňuji (ne nějak intimní) a nevidím v tom problém. Kdo nechce, ať nezveřejňuje. Názor bude mít asi každá jiný dle toho či je pro nebo proti. Nic nového se tady asi nedozvíme,“ vyjádřila svůj názor maminka vystupující pod přezdívkou Megane.

„Děti jim za to jednou určitě poděkují. Navíc nejde jen o to, že to vidí nebo nevidí přátelé. Co dáte na internet, stává se majetkem internetu, nikdo vám nezaručí, že i když se účet zruší nebo fotky smažou, že někde stále nejsou, což by mi taky hodně vadilo,“ zamyslel se další z uživatelů.

„Já na facebooku fotky dětí mám – s rodinou, z oslav, dovolených, soutěží, se zvířaty. Ale jsou to asi tak stejný fotky, jako jsou na zájmových webech nebo na volně přístupném webu školky a školy. Nevnímám to jako intimní,“ napsala jedna z žen.

Co si o celé této problematice myslíte vy? Přijde vám v pořádku sdílet děti na sociálních sítích nebo jste proti? Podělte se s námi o váš názor v diskuzi pod článkem.

Zdroje: Heroine, iDnes, emimino