Vybíráte kroužky pro Vaše potomky? Zkuste dětskou jógu, zaujme batolata i teenagery

Přidat na Seznam.cz

Cvičíte sami rádi jógu? Možná od Vás děti už něco odkoukaly a občas se k Vám i přidají… Pokud vidíte, že jim protahování na podložce není cizí, chvilku u toho vydrží, ale chtělo by to přece jen více hravosti, aby je to dlouhodobě bavilo, pokračujte ve čtení. Zjistíte, že lekce dětské jógy jsou přesně takové a zábava dalece přesahuje rozměry podložky.

Již i v menších městech u nás probíhají lekce jógy pro děti. Dětská jóga vychází z jógy pro dospělé, je však uzpůsobena schopnostem dětí a zájmům dětí. Stejně jako klasická jóga, i dětská verze podporuje zdravý životní styl a celkově přináší větší radost do života. Děti se při ní učí vnímat své tělo a znát své fyzické i psychické možnosti. Přirozeně se tak rozvíjí síla, flexibilita, vytrvalost, rovnováha a soustředění. Díky lepšímu porozumění svým emocím dojde i k posílení imunity, což je nejen pro nadcházející podzimní období více než vítané.

Možná jste při návštěvě jógového studia zaznamenali bohatou nabídku jógových lekcí a seminářů. Variant, z čeho vybírat, je opravdu mnoho a totéž platí i u dětské jógy. Hlavním kritériem, podle kterého volit vhodnou lekci, je věk dětí. Probíhají nejen lekce pro batolátka, kde se nejmenší děti seznamují s prvky jógy a zároveň se přirozeně socializují v doprovodu svých dospělých, ale také lekce pro předškolní děti, školáky prvního stupně i dospívající dívky. Dětskou jógu rády cvičí batolátka i teenageři, a přitom každá věková kategorie je jedinečná a úplně jiná.

Zapojením příběhů, pohádek, rozličných pomůcek a hudby se cvičení stává hrou. Mezi nejoblíbenější pozice u dětí se řadí zvířata a další prvky z přírody. Děti si tak mohou vyzkoušet, jaké je to být stromem, drakem nebo třeba ještěrkou vyhřívající se na kameni, čímž si rozvíjí představivost a kreativitu. Fantazii se v dětském světě meze nekladou a zábavné je i vytváření vlastních pozic. Na závěr lekce bývají vždy zařazeny jednoduché dechové techniky a odpočinek s relaxací, což je v dnešní uspěchané době dobré umět již od dětství.

Přemýšlíte, zda je jóga vhodná právě pro Vaše dítě? Každé dítě je jiné, svým způsobem jedinečné. Ve vztahu s jógou platí, že si z ní každé vezme to, co zrovna potřebuje – příliš aktivní děti jóga zklidní, tišším pomůže vybudovat sebevědomí a povzbudí k činnostem.

Zacvičte si společně s dětmi zábavnou formou. Protáhněte se, nadechněte se, podívejte se na svět jógovýma očima.

Slunce – Postavíme se do rovně, ruce jsou svisle (zpuštěné dolů) a pomalu svíráme a rozevíráme pěsti a ruce zvedáme vzhůru. Představujeme si, že to jsou teplé sluneční paprsky. Vytvoříme rukama kolo ve tvaru sluníčka.

Semínko – Sedneme si do dřepu a hlavu dáme ke kolenům, ruce spojíme před hrudníkem. Představíme si, že jsme semínko. Pomaloučku zvedáme ruce nad hlavu a tím se napřimuje i celé tělo. Když jsme ve vzpřímené poloze, rozevřeme paže od sebe a vytvoříme květ. Z každého semínka může vyrůst jiná rostlina – třeba pampeliška, kopretina nebo zvonek.

Žába – Uděláme široký dřep s mírně pokrčenýma nohama, spojíme dlaně před hrudníkem, přitlačíme chodidla k zemi a protáhneme záda vzhůru. Následně jdeme do stoje, roztáhneme ruce a prsty a vyskočit.
Had – Ležíme na břiše a syčíme. Dlaněmi a předloktím se odtlačujeme od země a vlníme se do stran.

Kočka – Klekneme si, opřeme se o dlaně a lezeme „po čtyřech“. Pomalu se vyhrbíme a pak zase prohneme až k zemi, jako když kočka líže mléko.

Zdroj: vlastní zkušenost s jógou, cadj