Vystavení modrému světlu u dětí může vést k předčasné pubertě

Přidat na Seznam.cz

Na 60. zasedání Evropské společnosti dětské endokrinologie v Ankaře byly zveřejněny výsledky studie, která prokázala, že nadměrné vystavení modrému světlu z chytrých zařízení může ovlivnit nástup předčasné puberty u dětí.

Snížení tvorby melatoninu a rychlejší nástup puberty

Používání mobilních zařízení, jejichž obrazovka vyzařuje modré světlo, již bylo spojeno s nedostatečným a nekvalitním spánkem dětí. Předpokládá se, že to souvisí mimo jiné s tím, že hormon melatonin, který připravuje naše tělo na odpočinek a spánek, se přirozeně zvyšuje večer, zatímco používání mobilních a jiných chytrých zařízení hladinu tohoto hormonu v našem těle výrazně snižuje.

Odborníci, kteří se tímto tématem zabývají, nyní také zjistili, že nadměrné vystavení modrému světlu může u dětí způsobit předčasnou pubertu a další rizika pro jejich budoucí vývoj. V nedávné době, a zejména během celosvětové pandemie, mnoho studií ukázalo, že existuje důkaz o zvýšeném výskytu předčasné puberty u dívek. Odborníci od té doby zkoumali souvislost mezi vystavením dětí chytrým zařízením a nástupem předčasné puberty a dospěli k závěru, že modré světlo může urychlit působení hormonů, které mohou způsobit předčasnou pubertu.

Pokusy na krysách a předběžné výsledky studie

Během studie byl zkoumán vliv modrého světla na potkany. Samice potkanů vyly rozděleny do tří skupin po šesti a byly vystavovány běžnému cyklu modrého světla po dobu šesti nebo 12 hodin denně. První známky nárůstu hormonů se objevily u obou skupin vystavených modrému světlu, ale u potkanů vystavených modrému světlu po delší dobu se objevily mnohem dříve. Současně se u potkanů snížila hladina hormonu melatoninu, který ovlivňuje spánek, a zvýšila se hladina specifických reprodukčních hormonů i fyzické změny na vaječnících, které se obvykle objevují v předpubertálním období. U potkanů vystavených světlu po dobu 12 hodin denně se rovněž projevily některé negativní účinky, například poškození buněk a zánět ve vaječnících.

Čím delší je expozice světlu, tím větší je vliv na biologické změny v těle. Je však důležité zdůraznit, že studie byla provedena na potkanech, takže zatím není přímo dokázáno, zda se totéž děje i u lidí nebo dětí. Výsledky studie však naznačují, že existuje riziko, že nadměrným vystavováním dětí modrému světlu je zároveň vystavujeme určitým negativním účinkům na jejich tělo a hormony.

Přestože se studie teprve vyvíjejí, doporučení rodičům dospívajících dětí zní, aby omezili dobu, kterou mohou děti trávit u chytrých zařízení vyzařujících. Zejména večer, kdy má vystavení modrému světlu větší vliv na změnu hladiny hormonů v těle.

Zdroj: bibaleze, Excessive smartphone screen time linked to earlier puberty onset