Vztek, pláč a šup na zem! Jak reagovat, když se dítě vzteká?

Přidat na Seznam.cz

Ne každá z nás pozná, jaké to je mít doma vzteklouna. Některé děti jsou jako andělíčci, poslouchají, kam je posadíme, tam je i najdeme. Jaké to tedy vlastně je, když máte doma vzteklé a temperamentní dítě? A jak správně reagovat?

Často si klademe otázku, zda by nemělo dítě dostat pár po zadku, aby dobře poznalo, co to je respekt a v jaké je vůči nám pozici. Že je jednoduše potřebné, aby poslouchalo. Jsou totiž okamžiky, kdy není čas, vysvětlovat zdlouhavě dítěti, že kdyby vběhlo do té silnice a pustilo vaši ruku, mohlo by ho přejet auto. Proto se občas bohužel stane, že nám ujede ruka a dítěti naplácáme na zadek.

Rovni rovnému

Hněv i vztek jsou velice důležité emoce, píše NHS. Abychom dobře pochopili, to co dítě cítí, musíme se do něj vžít, jako do kteréhokoli dospělého. Je zvláštní, že jsme často svědky toho, že máme s dospělým mnohem více trpělivosti a pochopení než s dítětem. V praxi to pak vypadá tak, že když se vzteká a křičí dospělý muž, manželka přijde, obejme ho a řekne klid zlato, nějak to zvládneme! Když křičí a vzteká se dítě, je to jen rozmar, přichází křik a věta ,,Běž se uklidnit vedle„.

Je nutné si uvědomit, že stejně jako je pro manžela důležité to, že mu finance nedovolí koupi nového auta, tak stejně je pro dítě důležité, že si chce například ještě chvíli hrát. Dospělý má potom ještě výhodu v tom, že už dokáže své pocity regulovat a zvládat, dítě ale ne!

Základem je klid

I když je to někdy nemožné, je opravdu základem klid. Všichni víme, jak je to někdy těžké, jsme unavení z práce, máme své vlastní problémy a někdy se modlíme, aby byla chvíle klidu a v tom nejhorším rozpoložení, se začne vztekat i dítě. Nejhorší je, že naším neklidem většinou situaci ještě zhoršíme a výslednou scénu prodloužíme píše PsychologyToday. Máme totiž tendenci nechtít ustoupit a zachovat si roli, já jsem rodič a já jsem tu ten co stanovuje pravidla. To je samozřejmost!

V žádném případě není chtěné, aby se dítěti v důležitých věcech ustupovalo, ale své vůle lze docílit s klidem a láskou. V praxi to pak vypadá tak, že když se dítě začne po rozkazu vztekat a házet o zem, je potřeba zákaz, nebo příkaz opravdu dodržet a v klidu dítěti vysvětlit, proč tomu tak je a že pláčem to bohužel nezmění. Opravdu nežádoucí je, po chvíli breku zakřičet jednu z oblíbených vět například ,,Ok, tak si teda dělej co chceš, mě je to jedno, hlavně už buď ticho.“ Tím dítěti jen ukazujeme, že křik se vyplatí.

Tělesné tresty dítěti nepomohou

Představte si na chvíli, že jste rozčílení, bezmocní a ten, kdo je vám nejbližší, ve chvíli slabosti místo pochopení a lásky uštědří ránu. I když je vztek u dítěte nezvladatelný a důvod k němu je pro dospělého absurdní, pro dítě má velký význam, ať už se jedná o hračku, oblíbené jídlo nebo jen zákaz. V tomto případě je tedy tělesný trest opravdu nežádoucí, píše PsychologyToday. Podepíše se nejen na vztahu, ale také na celkové psychice dítěte a podepíše se na jeho vývoji i chování v dospělosti.

Každá emoce musí z těla ven

Každá potlačená emoce je špatná. Vždyť každý z nás musel zažít chvíli, kdy se mu chtělo brečet, nebo nadávat a z nějakého důvodu to nebylo možné. Je to opravdu nepříjemný pocit. Proto, když se vaše dítě vzteká nebo pláče, nechte ho! Buďte mu nablízku a snažte se jej pochopit, nejenže to prohloubí a zklidní váš vztah a vzájemné porozumění, ale pomáhá to dítěti cítit vlastní vůli a sebehodnotu a možnost vyrůst v člověka, který si sebou bude jistý.

Ve výsledku je klid vašeho dítěte hlavně i Vaším klidem a naopak. Institute Wild tvrdí, že pokud dítě pocítí, že rodič je za každé situace klidný, přenese tím klid i na dítě. A to přece všichni chceme!

Zdroje: Institute Wild, PsychologyToday, NHS – studie, redakce