10 minut mírného běhu zlepšuje náladu a funkci mozku

Přidat na Seznam.cz

Výzkum stále odhaluje překvapivé způsoby, jakými může fyzická aktivita zlepšit naši pohodu, a to včetně toho, jak mohou různé formy cvičení přinášet jedinečné výhody pro mozek. Nejnovější studie, která tento vztah zkoumá, ukazuje, jak pouhých 10 minut mírného běhu může zlepšit naši náladu a výkonné funkce tím, že zlepší průtok krve do klíčové oblasti mozku, informuje portál newatlas.com.

To, že je cvičení obecně prospěšné pro náš mozek, je dobře známo, ale v poslední době jsme byli svědky zajímavých výzkumů, které odhalily užitečné poznatky o různých výhodách, které mohou různé typy cvičení nabídnout. Například studie publikovaná v loňském roce zjistila, že 20 minut vysoce intenzivního intervalového tréninku nebo 25 minut mírného aerobního cvičení přináší největší zlepšení plasticity mozku. Jiná z roku 2019 ukázala, jak může obdoba hry basketbalu zlepšit učení.

Autoři této nové studie z univerzity v Tsukubě v Japonsku si dali za cíl prozkoumat roli běhu ve zdraví mozku. Oproti jiným druhům cvičení, jako je jízda na kole, které se spoléhají především na nohy, vyžaduje běh celé tělo a jeho efektivita pohybu hrála v evoluci člověka důležitou roli.

„Vzhledem k tomu, že cvičení je lék, jehož účinky se liší v závislosti na typu léku, je třeba pozorovat, že různé typy cvičení, jako je běh a šlapání, mají také různé účinky na duševní zdraví a aktivaci mozku,“ píší autoři.

Vědci zařadili 26 zdravých účastníků a nechali je v náhodném pořadí absolvovat desetiminutový běh na běžeckém pásu se střední intenzitou, tedy 50 procent možného výkonu, spolu s odpočinkovým sezením pro kontrolu. Pomocí spektroskopie v blízké infračervené oblasti byl poté analyzován průtok krve do různých míst v bilaterální prefrontální kůře, což je oblast mozku klíčová pro regulaci nálady a výkonných funkcí, zatímco subjekty plnily kognitivní úkoly.

Ty byly založeny na Stroopově testu barevných slov, kdy je slovo, například „červená“, napsáno zelenou barvou a subjekt musí přečíst barvu, nikoliv slovo. Vědci měřili dobu reakce u různých variant tohoto úkolu s různou obtížností a také hodnotili náladu účastníků před a po cvičení a kontrolním odpočinku. Bylo zjištěno, že 10 minut mírného běhu přineslo významné zkrácení reakčních časů ve Stroopově testu barev a slov, zatímco aktivita v bilaterální prefrontální kůře se výrazně zvýšila a u subjektů došlo ke zlepšení nálady.

„Vzhledem k rozsahu kontroly potřebné při koordinaci rovnováhy, pohybuběhem běhu je logické, že dojde ke zvýšené aktivaci neuronů v prefrontální kůře a že z tohoto zvýšení mozkových zdrojů budou mít prospěch i další funkce v této oblasti,“ říká autor studie profesor Hideaki Soya.

Zdroj: newatlas.com