5 návyků, které zásadně ovlivňují délku našeho života

Přidat na Seznam.cz

Jak je možné, že Američané platí tolik peněz za zdravotní péči a přesto mají jednu z nejkratších průměrných délek života ze všech vyspělých národů? Možná je třeba se na tuto problematiku podívat jiným úhlem pohledu, tvrdí Harvard Health Publishing.

Vědci z Harvardské školy T.H. Chan School of Public Health vedli rozsáhlou studii o vlivu našich životních návyků na průměrnou délku života. Výzkumníci se zaměřili na 5 faktorů, ovlivňujících zdraví, a to: strava, fyzická aktivita, tělesná hmotnost, kouření a konzumace alkoholu.

Co vlastně znamená „žít zdravě“?

Právě těchto pět faktorů bylo zvoleno, protože předchozí studie prokázaly, že mají značný vliv na riziko předčasného úmrtí. Jak byly tyto návyky vlastně měřeny?

  1. Zdravá strava byla měřená a hodnocená na základě množství konzumace zdravého jídla jako je zelenina, ovoce, oříšky, celozrnné potraviny, zdravé tuky a omega-3 mastné kyseliny, a nezdravého jídla jako červené a zpracované maso, slazené nápoje, nenasycené tuky a sodík.
  2. Míra fyzické aktivity, která musela trvat alespoň 30 minut denně a zahrnout mírnou až střední fyzickou zátěž.
  3. Zdravá tělesná hmotnost, která byla definovaná jako normální „body mass index“ (BMI) v rozmezí 18,5 až 24,9.
  4. Kouření, u kterého neexistuje žádná zdravá míra. U této kategorie se tedy zdravý rovná „nikdy nekouří.“
  5. Rozumná míra konzumace alkoholu, která byla měřená mezi 5 až 15 gramy denně pro ženy a mezi 5 až 30 gramy denně pro muže. Jeden drink obvykle obsahuje zhruba 14 gramů čistého alkoholu. To si můžeme představit jako cca 250 ml piva, 1 dcl vína a 20 cl tvrdého alkoholu.

Vědci v rámci výzkumu také přihlédli ke vlivu věku, etnicity a konzumaci léků.

Můžeme zdravým životním stylem opravdu něco změnit?

Prokázalo se, že zdravé životní návyky mohou mít skutečně zásadní vliv na délku našeho života. Výzkum prokázal, že lidé, kteří splňovali všech 5 kritérií zdravých životních návyků, prožili daleko delší život než ti, kteří nesplňovali žádné a to činilo až 14 let u žen a 12 let u mužů (pokud měli tyto návyky ve věku 50 let). Lidé, kteří tyto návyky neměli, byli daleko náchylnější k předčasné smrti způsobené rakovinou nebo kardiovaskulárním onemocněním.

Pokud člověk splňoval alespoň jedno z těchto kritérií (nehledě na to jaké), jeho průměrná délka života se prodloužila o 2 roky, a to u mužů i u žen. Není tedy překvapení, že čím více kritérií lidé splňovali, tím delší byla délka jejich života.

V čem tedy děláme chybu?

Jak autoři této studie poukazují, Američané raději utrácejí nemalé peníze za léky a ostatní léčebné výlohy raději než aby se snažili o prevenci zdravým životním stylem a odstraněním příčin těchto nemocí. A toto je velká chyba. Experti tvrdí, že nejlepším způsobem, jak napomoci změně životního stylu na celospolečenské úrovni, by bylo skrz zdravotnické a politické organizace.

Pokud by existovaly směrnice a zákony, které by regulovaly výrobu a prodej nezdravých pochutin, slazených nápojů a podobných zdraví školivých potravin, mohlo by dojít ke změně ve stravování u velkých mas lidí. Nicméně firmám, které se živí vyděláváním peněz na těchto výrobcích, by se to zřejmě nelíbilo.

Zdroj: Harvard Health Publishing