5 nejčastějších důvodů, proč během menstruace přibíráte na váze

Přidat na Seznam.cz

Ať už si menstruaci pečlivě sledujete každý měsíc, nebo ne, většinou se dá podle příznaků PMS odhadnout, kdy začne. Kromě obvyklých podezřelých příznaků, tedy citlivosti prsou, výtoků a výkyvů nálad, se pravděpodobně setkáte také s nárůstem hmotnosti, jak informuje web WomensHealthMag.

Ano, pocit, že jste o něco těžší nebo nafouklejší, je naprosto normální. Dobrou zprávou je, že většina tohoto přírůstku váhy v období je ve skutečnosti váha vody, což znamená, že je pouze dočasný. „Když přijde menstruace, zadržujete hodně tekutin a poté váha zmizí,“ říká Lauren Streicherová, profesorka porodnictví a gynekologie.

Mnoho žen obvykle zaznamenává v období kolem menstruace přírůstek hmotnosti kolem dvou až šesti kilogramů, ale každé tělo je jiné. Můžete si všimnout, že vám je oblečení těsnější a že se vám nadýmá břicho, paže, nohy a prsa. Nemusíte se však bát, nárůst váhy způsobený zadržováním vody obvykle zmizí asi za tři až pět dní po začátku menstruace.

Zde je pět důvodů, proč se čísla na váze během menstruace zdají být vyšší:

1. Na vině jsou hormony

Ženský pohlavní hormon estrogen dosahuje svého maxima v druhé části menstruačního cyklu, tedy těsně před menstruací. A jeho vysoká hladina může nepřímo vést k zadržování tekutin v těle, což způsobuje pocit nadýmání a potenciální přibírání několika kilogramů vody. Dobrá zpráva je, že hladina estrogenu klesá s nástupem menstruace, takže pocítíte úlevu právě v době, kdy se dostaví křeče.

Dalším hormonem, který je ve hře, je progesteron. Hladina progesteronu stoupá v druhé polovině cyklu, což vede k zadržování vody v těle, citlivosti prsou a někdy i k nadváze. Některé ženy si při menstruaci všimnou, že se jim prsa zvětší o celou velikost, a to opět díky progesteronu, který připravuje tělo na případné těhotenství. Ale opět je to jen dočasné, takže pokud neotěhotníte, vaše tělo se vrátí k normálu.

2. Máte spoustu chutí, a proto jíte jinak

Zvýšená hladina progesteronu před menstruací může také zvýšit vaši chuť k jídlu a vy můžete v tomto období sníst více kalorií. Během menstruace máte spíš chuť na slané a sladké.

Tyto potraviny přispívají k nárůstu váhy při menstruaci. Proč? Chroupání slaných brambůrků a jednoduchých sacharidů, jako jsou sladkosti nebo koblihy, vede k zadržování tekutin, což má za následek trochu větší váhu vody.

Pokud se snažíte zhubnout nebo kontrolovat nadýmání, dbejte na hydrataci, vyhledávejte libové bílkoviny, například řecký jogurt, abyste se zasytily, a jezte s rozvahou. Když vás přepadne chuť na cukr, sáhněte raději po ovoci, které obsahuje přírodní cukry a může vás hydratovat.

3. Do posilovny se vám moc nechce

Je normální, že se cítíte podrážděné a unavené. I když je návštěva posilovny možná to poslední, na co myslíte, cvičení v potu může pomoci udržet vaše tělo v normálu.

To proto, že pocení vám pomáhá zbavit se přebytečné váhy vody. Navíc endorfiny mohou potlačit křeče. Pokud se na cvičení necítíte, není nic špatného na tom, když si dáte den volna. Jakmile menstruace odezní a vy se vrátíte ke svému cvičení a pravidelným stravovacím návykům, měla byste se vrátit na svou normální váhu.

4. Můžete trpět zácpou

Vaše chutě vás možná přimějí k tomu, abyste se více cpaly, ale to není jediný důvod, proč byste mohly skončit u nadýmání. Před začátkem cyklu se v těle zvýší hladina hormonu progesteronu, který působí jako relaxant hladkého svalstva a zpomaluje křeče v trávicím traktu. V důsledku toho si můžete všimnout, že se váš trávicí trakt trochu „zasekne“.

Progesteron může zpomalit normální pohyblivost střev a způsobit zácpu. Pokud během periody neustále bojujete s problémy trávicího traktu, můžete užívat probiotika. Pokud během menstruace trpíte opačným problémem (průjmem), probiotika vám mohou pomoci i s ním.

5. Přeháníte to s kofeinem

Během menstruace je opravdu lákavé dát si kofeinové nápoje, protože se cítíte unavené. Ale náhlé zavedení většího množství kávy do jídelníčku může přinést i některé gastrointestinální problémy, konkrétně nadýmání a nepříjemné pocity.

Káva však není jediným viníkem. Přispívá k tomu cokoli, co obsahuje kofein, a pro sycené nápoje to platí dvojnásob.

Tyto nápoje navíc obvykle obsahují také spoustu přidaného cukru nebo umělých sladidel, která nadýmání ještě zhoršují.

Zdroj: womenshealthmag.com