Celerová šťáva jako lék: Vyzkoušejte celerovou kúru

Přidat na Seznam.cz

Prázdné regály v obchodech s biopotravinami, marně hledaný celer: Co je to vlastně za humbuk kolem celerové šťávy? Časopis Glamour tomu přišel na kloub.

Znáte už Anthonyho Williama? Američan, který sám sebe označuje za „lékařské médium“, zahájil léčbu celerovou šťávou – a vyvolal rozruch kolem této zeleniny. Každý, kdo vyzkoušel jeho kúru z celerové šťávy, byl nadšený jejím účinkem.

Ale pokud nevěříte všemu, co se kde naslibuje, vyzkoušejte to samy. Nejprve však několik informací o zdravé hlíze a jejích zelených listech, jejíž příznivé účinky potvrzují i studie.

Co je celer?

Většina lidí zná celer jen jako ingredienci do polévky, kam se dává společně s pórkem a mrkví. Celer se však na pultech obchodů se zeleninou vyskytuje ve dvou variantách, jako celer řapíkatý (kořenová zelenina) a jako celer vytrvalý nebo také řapíkatý (pupečník), který roste nad zemí.

Pro výrobu celerové šťávy se používají celerové stonky, známé také jako světlý celer, které mají poměrně jemnou chuť, protože při pěstování jsou stonky chráněny před světlem, takže se tvoří méně chlorofylu a stonky vypadají jasně zeleně, nemají příliš hořkou chuť a jsou vhodné k jídlu i pití. Listy lze také jíst, ale šťáva z nich je hořká.

Na co se zaměřit při nákupu řapíkatého celeru?

Při nákupu řapíkatého celeru dbejte na to, aby byl bio. Pokud předpokládáte, že potravina má sloužit dobrému účelu a může dokonce léčit, pak je důležité, aby zelenina nebyla vystavena žádným chemickým látkám, se kterými by se naše tělo muselo také vypořádat.

Najděte si svůj oblíbený na biotrh, kterému budete důvěřovat, nebo nakupujte přímo od ekologického zemědělce, aby jste měla dobrý pocit z potravin, kterými krmíte své tělo.

Dalším důležitým bodem při nákupu celerových tyčinek je jejich čerstvost. Stonky celeru by měly být na dotek pevné a ne příliš ohnuté a listy by měly vypadat čerstvě, což zaručuje optimální obsah živin. Celer by navíc měl vydržet v lednici několik dní, pokud nemáme možnost kupovat čerstvý každý den na bio trhu. Mimochodem, čerstvá a křupavá zelenina má zde přednost před skvrnami – protože bio zelenina není upravovaná a málokdy vypadá tak uměle dokonale jako ta z běžného supermarketu. Pokud jsou však trvalky nebo listy uprostřed červené, jedná se o plíseň. Proto nezapomeňte zkontrolovat střed trvalek, zda na nich nejsou červené skvrny, protože plíseň je přirozeně činí nepoživatelnými.

Kdy je nejlepší doba pro léčbu celerovou šťávou?

Každá zelenina dozrává v jinou dobu, sklízí se v určitém ročním období a nabízí se k prodeji na trzích. Vzhledem k tomu, že doba sklizně celeru je přibližně od června do října, je toto období nejvhodnější pro léčbu domácí celerovou šťávou.

Jak správně skladovat celer?

Pokud máte možnost, můžete mít v lednici malou zásobu celeru. Trvalky můžete skladovat v chladničce ve spodních přihrádkách nebo i v přihrádce na zeleninu až dva týdny. V lednici zelenina postupně uvolňuje vodu. Trvalky zabalte do lehce navlhčených utěrek, aby se voda ihned vsákla.

Kromě velkého množství vody obsahuje celer v koncentrované formě důležité minerální soli, jako je draslík, sodík, hořčík a vápník. Tyto důležité minerální soli pomáhají obnovovat zdravou žaludeční kyselinu, například tím, že bojují proti špatným bakteriím. Celerová šťáva podporuje játra, která se starají o zpracování toxinů z potravin (pesticidy), výfukových plynů, alkoholu, léků, cigaret, parfémů atd. Má tak velký vliv na naše zdraví. Šťáva obsahuje enzymy, které pomáhají organismu lépe rozkládat potravu, trávit ji a detoxikovat tělo. Celerová šťáva navíc zvyšuje produkci žlučových šťáv. To je důležité pro štěpení tuků a ničení patogenů. To však není vše; celerová šťáva je také antiseptická a díky obsahu minerálních solí pomáhá nervovému systému bojovat s toxickými látkami způsobenými viry a bakteriemi. Nebuďte proto překvapeni, pokud se u vás zpočátku objeví průjem nebo bolesti břicha, protože to obvykle znamená, že dochází pouze k likvidaci patogenních (tj. choroboplodných) bakterií.

Tip: Nevzdávejte se, ale druhý den vypijte méně džusu a postupně množství zvyšujte, dokud nedosáhnete 500 ml.

Jaké nežádoucí účinky může celerová šťáva způsobit?

Možné nežádoucí účinky, které se mohou objevit, jsou bolesti hlavy nebo mírné bolesti žaludku. Podle Anthonyho Williama se však jedná o detoxikační příznaky, které jsou zcela normální a odezní. Pokud však pití čisté celerové šťávy vyvolává příliš silné vedlejší účinky, je třeba množství šťávy nejprve snížit. V následujících dnech lze množství celerové šťávy postupně zvyšovat, aby si na ni tělo mohlo postupně zvyknout.

Jak se správně připravuje celerová šťáva?

K výrobě asi ½ litru čisté celerové šťávy potřebujete 1 – 1 ½ stonku celeru, v závislosti na odrůdě celeru a vzrůstu rostliny. Celer krátce omyjte pod tekoucí vodou. Pokud nemáte bio celer, opláchněte stonky celeru krátce ve vodě s několika střiky bio prostředku na mytí nádobí. Celerovou šťávu uchovávejte v chladu ve skleněné lahvi a spotřebujte ji nejpozději do 24 hodin.

Mimochodem: listy způsobují, že celerová šťáva je hořká. Čím méně listů, tím jemnější chuť šťávy. Poprvé vložte do odšťavňovače co nejméně listů a pokaždé množství listů zvyšujte. Když si žaludek na hořkou chuť zvykne, lépe ji pak přijme.

Jak chutná celerová šťáva? A kdy je nejlepší pít celerovou šťávu?

Podle Anthonyho Williama by se celerová šťáva měla pít ihned po odšťavnění, aby se složky dostaly do těla a mohly ihned začít působit. Nejvhodnější doba je ráno nalačno.

Čím tmavší zelená barva stonku, tím intenzivnější je celerová chuť, ale také léčivé účinky. Přiznáváme: první sklenka může být obtížná kvůli neznámé hořké chuti. Proto pijte šťávu po malých doušcích, což je také lepší pro trávení.

Pamatujte: Nepřetěžujte tělo a postupujte po malých krocích. Vypití sklenice na jeden zátah může způsobit bolesti žaludku a nadýmání, protože se do těla dostane příliš mnoho kyslíku.

Co přináší léčba celerovou šťávou?

  • Méně vypadávají vlasy a rostou nové – růst vlasů posilují minerální soli, zejména zinek.
  • Zinek však nejen posiluje vlasy, ale také potlačuje záněty a urychluje hojení ran.
  • Čistí pleť. Jestli se potýkáte s s drobnými skvrnami a pupínky na obličeji, již po druhém týdnu může celerová šťáva vaši pleť vyčistit.
  • Hořké látky po ránu snižují chuť k jídlu a můžete mít větší chuť na něco čerstvého, například na ovoce. Takže den začínáte fit a s dobrým pocitem.
  • A to nejdůležitější, již po týdnu může zmizet vaše únava a podzimní deprese.

Tyto příznivé účinky celeru potvrzují studie National library of medicine.

Tak na co ještě čekáte? Najděte si nejlepší biofarmu v okolí a vykupte všechen celer!

Zdroj: Glamour, Studie