Co je to „střevní zpoždění“? Jak zabránit nadýmání a žaludečním křečím, které vám zkazí dovolenou?

Přidat na Seznam.cz

Jet lag může ovlivnit nejen vaši energetickou hladinu – výzkum naznačuje, že cestování na dlouhé vzdálenosti může ovlivnit i vaše střeva.

Vystoupili jste z letadla, dorazili do hotelu svých snů, připravili si speciálně vybrané oblečení na zaslouženou dovolenou a připravili si plán, jak prozkoumat nový kout světa, jenže pak zjistíte, že vás trápí nadýmání a žaludeční křeče.

I když je daleká dovolená vysněná, dopad dálkového letu na vaše tělo může být odlišný. Pokud jste někdy byli na dovolené a zjistili jste, že vaše střeva jsou pomalejší a nejsou tak pravidelná jako obvykle, můžete trpět jevem známým jako „střevní zpoždění“.

Všichni víme, že se v novém časovém pásmu můžeme cítit ospalí a malátní, ale odborníci se nyní domnívají, že vliv překročení časového pásma přesahuje rámec našeho spánku.

Vše souvisí s tím, že naše útroby jsou hluboce propojeny s cirkadiánním rytmem, 24hodinovými vnitřními hodinami těla, které nám pomáhají vykonávat základní funkce a procesy.

Jedním z nejznámějších cirkadiánních rytmů je cyklus spánku a bdění a díky tomu, že náš střevní mikrobiom (GM) produkuje melatonin, přirozený hormon, který řídí naše návyky při spánku a bdění, jsou tyto dva rytmy vzájemně propojeny.

„Když cestujeme na dlouhé vzdálenosti, změna slunečního světla a načasování, kdy se stravujeme, může mírně ovlivnit naše trávení, protože naše cirkadiánní hodiny se částečně řídí slunečním světlem a tím, kdy jíme,“ říká odbornice na výživu. „Pokud létáme na dlouhé vzdálenosti, může to narušit naše střevní návyky a způsobit „střevní zpoždění“. Pokud je tedy váš trávicí systém na dovolené trochu pomalejší nebo není tak pravidelný jako obvykle, může to být známka toho, že vaše tělesné hodiny dohánějí nové časové pásmo.“

Jak tedy můžeme překonat následky střevního zpoždění a zabránit tomu, aby nám zničilo dovolenou?

ZMĚNIT ČASY JÍDLA PŘED CESTOU
Pokud často cestujete mezi různými časovými pásmy kvůli práci nebo hodně cestujete najednou (naštěstí pro vás), mohlo by být užitečné změnit časy jídla před příjezdem do nového časového pásma, aby se vaše střeva mohla snáze přizpůsobit.

Někteří lidé považují za užitečné změnit dobu, kdy mohou jíst jídlo před cestou. Když si několik dní před cestou předem určíte, kdy chcete jíst večeři a snídani, může to pomoci zmírnit zažívací problémy ještě před příjezdem do cílové destinace.

ZÍSKAT DÁVKU RANNÍHO SLUNEČNÍHO SVĚTLA
Jednou z nejlepších věcí, kterou můžete udělat pro resetování svých tělesných hodin, když přijedete do nové části světa, je vyjít ráno na přirozené světlo. To nastartuje váš cyklus spánku a bdění a má velký vliv i na chod vašich střev.

Jakmile se ocitneme na novém místě, chceme, aby naše tělo fungovalo jako normálně, a bohužel některé z těchto cyklů, jako je cyklus spánek-bdění, jsou zabudované do naší fyziologie a nemůžeme toho moc udělat pro jejich resetování kromě toho, že ráno vstaneme jako první a pokusíme se je takto nabourat.

Jakmile se ocitnete v nové destinaci, snažte se vyjít na slunce v hodinu, kdy se chcete probudit, abyste mohli resetovat svůj cirkadiánní rytmus a přizpůsobit ho novému časovému pásmu. Po přistání nás může ovládnout jetlag a chce se nám hned spát, ale pokud to vydržíme a vyjdeme na přirozené světlo, uvedeme naše tělesné procesy do pořádku.

HYDRATUJTE SE A JEZTE VLÁKNINU
Naše střeva jsou velmi citlivá na příjem vody a vlákniny. Pokud zjistíte, že váš trávicí systém pracuje pomaleji než obvykle, udržujte hladinu tekutin a jezte potraviny s vysokým obsahem vlákniny, které pomohou znovu nastartovat činnost.

Nově se objevující výzkum prováděný na zvířatech zjistil, že souvislost s konzumací velkého množství nestravitelné vlákniny, která produkuje mastné kyseliny s krátkým řetězcem, může pomoci jejich cirkadiánním rytmům.

SCFA vznikají v našich střevech při trávení nestravitelné vlákniny, jako jsou celá zrna, pšeničné otruby, fazole a ořechy. To znamená, že čím více rostlinné stravy nebo stravy bohaté na vlákninu máme, tím lépe pro zdraví našich střev.

DOBŘE SE NAJÍST V LETADLE
To, co jíte během letu, může ovlivnit zdraví vašich střev ještě předtím, než dorazíte do cílové destinace. Tlak vzduchu v letadle ovlivňuje i naše střeva, což může u některých lidí vyvolat pocit nadýmání.

Pokud se vám zdá, že jste během dlouhých letů často nafouknutí, doporučuje se sledovat, co během cesty jíte. Mnoho lidí, zejména žen, se během letů cítí velmi nafouknutě. Proto je nejlepší vyhnout se velkému těžkému jídlu před letem a omezit před letem a během letu ovoce, protože některé druhy ovoce a zeleniny, jako je květák, zelí nebo česnek, mohou nadýmání zhoršit.

Zdroj: stylist.co.uk