Čtyři problémy, se kterými může pomoct aromaterapie. Vyzkoušejte sílu esenciálních olejů!

Přidat na Seznam.cz

Čich je jeden ze smyslů, který bývá často opomíjený. Ano, většina z nás používá parfémy nebo třeba bytové vůně, protože prostě krásně voní. Ale napadlo vás někdy pomocí čichových vjemů řešit třeba bolest hlavy, stres nebo nespavost? Jde to! A není to nic těžkého. Poradíme vám, jak na to.

Co je aromaterapie?

Aromaterapie je založena na používání aromatických olejů nebo jiných vonných látek, které se inhalují nebo aplikují na kůži. Aromaterapie není určena k primární léčbě obtíží, slouží spíše jako podpůrný prostředek a je využívána v alternativní léčbě. Aromaterapie je využívána již několik tisíc let ve východní medicíně. Aromaterapie dokáže napomoci psychické a fyzické pohodě, navodit správnou atmosféru a zlepšit náladu.

Co jsou esenciální oleje?

Esenciální oleje jsou koncentrované rostlinné extrakty. K výrobě některých esenciálních olejů je zapotřebí velkého množství dané rostliny, proto jsou některé esenciální oleje drahé. Na druhou stranu, množství esenciálního oleje na jedno použití se odměřuje po kapkách, proto vydrží jedna lahvička na celkem dlouhou dobu.

Co je pro aromaterapii potřeba?

V našem případě se budeme bavit o inhalační aromaterapii. Potřebujete tady jen esenciální olej, aromalampu nebo aroma difuzér, který bude vůni uvolňovat a trochu vody, případně i svíčku, pokud používáte aromalampu. Oleje můžete používat samostatně nebo je míchat podle toho, co vám osobně vyhovuje a jaké vůně preferujete.

Stres

Proti stresu pomáhá bojovat levandule, sladký pomeranč, rozmarýn, pelargonie, kozlík lékařský, eukalyptus, jasmín, růže a bergamot.

Nespavost

Pomoct při usínání vám může levandule, heřmánek, santalové dřevo, cedr, ylang ylang, máta a šalvěj.

Bolesti hlavy

Bolest hlavy může pomoci zahnat máta, eukalyptus, rozmarýn a levandule.

Únava

Jste unavení, ale odpočívat zrovna nemůžete, vyzkoušejte citron, pomeranč, skořice, eukalyptus, rozmarýn, a balzámová jedle.

Před použitím jakéhokoli esenciálního oleje věnujte pozornost tomu, na co máte alergii, abyste nepoužili alergen, který by vám namísto pomoci uškodil. Při nákupu esenciálních olejů pečlivě kontrolujte kvalitu a používejte pouze přírodní esenciální oleje. Na každé lahvičce najdete návod k použití a doporučenou koncentraci, dbejte tedy pokynů výrobce.

Zdroj: health.clevelandclinic, medicalnewstoday, redakce