Dejte si pozor na padělaný med. Jeho produkce neustále roste!

Přidat na Seznam.cz

Světová úroda medu nadále klesá a pěstitelé trpí, stejně jako zemské klima. Mezitím jsou padělatelé v nejlepším růstu. Jak se jich zbavíme a jak zjistíme padělaný med?

Ceny medu v posledních letech výrazně poklesly. Mnoho včelařů z toho viní Čínu. Z této země se levný med s přídavkem glukózo-fruktózového sirupu často dostává na evropský a americký trh. Chovatelé z celého světa, kteří se rozhodli vyhlásit válku padělatelům z Číny, tvrdí, že výsledkem padělání nejsou jen hmatatelné finanční ztráty. Opouštění úlů a zmenšující se populace včel také ovlivňuje biologickou rozmanitost a následně negativně ovlivňují klima na Zemi.

Odhaduje se, že dnes je na světě více než 90 milionů úlů. Ročně vyprodukují asi 1,9 milionu tun medu v hodnotě více než 5 miliard liber, uvádí web Wired. Roli včelařství pro životní prostředí je obtížné přeceňovat – kvalita tří čtvrtin světových plodin do značné míry závisí na opylování včelami a jiným hmyzem. Loňský rok však byl pro chovatele nesmírně obtížný – v Maďarsku činila sklizeň medu pouze 10% výsledků z předchozích let. Taková katastrofa by měla způsobit prudký nárůst cen medu, lze však pozorovat další pokles. Jak je tohle možné? Výrobci označují Čínu za viníka. Tato země je zodpovědná za čtvrtinu světové produkce medu.

Studie provedené Evropskou komisí nebo Kanadskou agenturou pro kontrolu potravin však ukazují, že problém není vůbec banální. V roce 2015 našel interní subjekt ES, Společné výzkumné středisko, stopy cukerného sirupu u 14% testovaných vzorků medu. O tři roky později se při podobné zkoušce Kanaďanů ukázalo, že jedna pětina vzorků byla padělaná.

Klíčem k boji proti padělatelům je vyvinout test, který umožní rychlou analýzu medu z hlediska jeho pravosti. Jedná se však o vážnou vědeckou výzvu kvůli specifičnosti medu. Není to homogenní látka, ale spíše směs cukrů, její složení mimo jiné závisí na z květinách nebo regionu, ze kterého pochází.

Doposud průmysl používal test C4 Cukr, jeho název vychází ze skutečnosti, že cukry z rostlin, jako je cukrová třtina a kukuřice, mají čtyři atomy uhlíku, zatímco nektar sbírá včely z rostlin, jejichž cukry mají obvykle tři atomy uhlíku. Problém bohužel spočívá v tom, že padělatelé velmi dobře vědí, jak tento test funguje, a proto začali do medu přidávat cukr z cukrové řepy nebo rýže, který se podobal skutečnému medu.

Nedostatek řádných testů svázal ruce institucím sledujícím padělky. Odvětví však doufá, že se situace změní pomocí aplikace NMR v širokém měřítku, tj. spektroskopie nukleární magnetické rezonance, která umožňuje přesnou analýzu složení medu pro látky, které by v něm neměly být přítomny. V roce 2018 zadala britská asociace Honey Authenticity Project NMR testování medu dostupného v supermarketech ve Velké Británii – ukázalo se, že až 10 z 11 vzorků obsahovalo nežádoucí cukry.