Držíte ketogenní dietu? Pozor, má to katastrofální následky pro vaše zdraví

Přidat na Seznam.cz

Dosud nejrozsáhlejší studie o účincích ketogenní diety s vysokým obsahem tuků a nízkým obsahem sacharidů si nedělá iluze, informuje portál Very Well Health. Je lepší ji nedodržovat.

Při běžné stravě jsou hlavním zdrojem energie sacharidy, které se přeměňují na glukózu. Ta je palivem pro všechny buňky v těle. Ketogenní dieta (známá také jako keto dieta, nízkosacharidová dieta nebo dieta s vysokým obsahem tuků) znamená, že tělo zbavené sacharidů čerpá energii z mastných kyselin a ketonů. Nedávno publikovaný vědecký článek v časopise Frontiers of Nutrition přináší přehled studií o účincích takové stravy na organismus. Nedělá si iluze, jsou velmi škodlivé. Kromě nebezpečí pro těhotné ženy a osoby s onemocněním ledvin vede dlouhodobé užívání k srdečním onemocněním, cukrovce a rakovině.

„Typická keto dieta je katastrofou vedoucí k onemocnění. Červené a zpracované maso, nasycené tuky, nedostatek zeleniny, luštěnin a obilovin s obsahem sacharidů jsou receptem na špatné zdraví,“ říká hlavní autor Lee Crosby.

Komu ketogenní dieta škodí a jaké jsou její důsledky?

Ketogenní dieta je obzvláště nebezpečná pro ženy, které plánují otěhotnět a pro těhotné ženy. Nízký příjem sacharidů může zvýšit riziko defektů neurální trubice. A to i v případě, že matka užívá kyselinu listovou. Kromě toho vědci uvádějí další nepříznivé účinky ketogenní diety. Vysoký příjem bílkovin může poškodit ledviny, zejména u lidí s onemocněním ledvin.

Vysoký příjem tuků vede ke zvýšení hladiny „špatného“ cholesterolu (LDL), rozvoji aterosklerózy a kardiovaskulárních onemocnění. Může také vést k cukrovce. Omezením příjmu sacharidů se navíc z jídelníčku vyřadí zelenina a luštěniny. Tím přispívá k rozvoji rakoviny a Alzheimerovy choroby, uvedli vědci.

Kde se vzala keto dieta?

Již ve starověku bylo pozorováno, že půst snižuje četnost epileptických záchvatů. Na počátku minulého století bylo zjištěno, že podobný účinek má i omezení příjmu sacharidů. Nízkosacharidová strava (tedy bohatá na tuky a bílkoviny) byla před příchodem léků jediným způsobem boje s epilepsií. U většiny nemocných lze epilepsii zvládnout léky, ale ne u všech. Přibližně u každého čtvrtého pacienta nejsou účinné. Ketogenní dieta jim umožňuje snížit závažnost příznaků. Nejúčinnější je, když se tuky a bílkoviny konzumují v poměru 4:1.

Existuje také několik zpráv o tom, že ketogenní dieta může zastavit růst mozkových nádorů. Vzhledem k tomu, že takových případů je málo, neexistují na toto téma žádné spolehlivé vědecké studie.

Ketogenní dieta funguje krátkodobě

Protože lidé držící tuto dietu často hubli ze zdravotních důvodů, začala být dieta navrhována jako způsob hubnutí. Byl také navržen jako údajný lék na řadu nemocí. Výzkum jasně ukazuje, že to není pravda. „Ketogenní dieta může způsobit úbytek hmotnosti, ale funguje jen krátkodobě. Není o nic účinnější než jiné diety,“ dodává Crosby. Jeho příznivé účinky převažují nad škodlivými pouze v případech, kdy se používá u epilepsie, kde léky nepomáhají. Studii vedl Výbor lékařů pro zodpovědnou medicínu, který byl založen v roce 1985.

Zdroj: verywellhealth.com, pcrm.orq, frontiersin.org,