Esenciální oleje jako součást domácí lékárničky

Přidat na Seznam.cz

Esenciální oleje v současné době zažívají renesanci ve světě holistického zdraví. Jejich fanoušci se chlubí jejich přínosem a efektivitou při léčbě všeho, počínaje stresem a úzkosti až po nevolnost a bolest, uvádí portál Forbes.

Pokud zvažujete, že je sami vyzkoušíte, je klíčové se nejprve dozvědět, jak najít ten správný esenciální olej, a jak ho bezpečně používat.

Co je to esenciální olej?

Esenciální oleje jsou v podstatě rostlinné výtažky. Vyrábějí se napařováním nebo lisováním různých částí rostlin (květů, kůry, listů nebo plodů), aby se zachytily sloučeniny, které vytvářejí vůni.

Proč byste měli používat esenciální oleje?

Esenciální oleje mají mnoho výhod. Výzkumy potvrzují, že mají antibakteriální, protizánětlivé, imunomodulační a protikřečové vlastnosti. Několik studií také naznačuje, že mohou pomoci zlepšit paměť, náladu a spánek. Kromě toho mohou esenciální oleje pomoci zmírnit příznaky úzkosti, deprese a nespavosti.
Je však důležité poznamenat, že i přes některé slibné výsledky, jsou vědecké údaje o klinické účinnosti esenciálních olejů stále poměrně omezené. Každý esenciální olej má svůj vlastní jedinečný léčebný profil, takže prvním krokem by mělo být nastudování informací o jednotlivých olejích, které vás zajímají.

Jak vybrat ten správný esenciální olej?

Nejdůležitější věcí, na kterou je třeba se při nákupu esenciálních olejů zaměřit, jsou slova „čistý“ a „organický“. Zásadní je používat takto pojmenované esenciální oleje, protože obsahují očekávané léčivé vlastnosti. Na rozdíl od nich, oleje označované jako vonné, jsou syntetické a používají se spíše k parfemování. Odborníci varují, že nekvalitní oleje mohou způsobit více škody než užitku.

Všímejte si, zda je na etiketě jasně uveden botanický název rostliny, místo, kde rostlina vyrostla (např. Francie, Jihoafrická republika atd.), způsob extrakce oleje (u citrusových plodů by to mělo být vždy destilací s vodní parou nebo lisováním za studena) a z jaké části rostliny byl olej získán (kořeny, listy, květy).

Kromě toho věnujte pozornost ceně. Esenciální oleje se mohou cenově velmi lišit. Například růžový, jasmínový, santalový a kadidlový olej jsou poměrně drahé, protože se obtížněji destilují. Pokud tedy při nákupu narazíte na laciný růžový olej, můžete předpokládat, že není pravý.

Jak používat esenciální oleje a čemu se vyhnout

  1. Vdechujte je. Nejlepší a nejbezpečnější způsob, jak používat esenciální oleje, je přivonět si k nim. Pokud jste tedy začátečníci, vyzkoušejte inhalační metodu pomocí svíčky napuštěné esenciálním olejem, kadidla nebo esenciálního oleje ve spreji. Také můžete nosit lahvičku s esenciálním olejem u sebe a pravidelně k němu během dne čichat. Nebo dejte několik kapek oleje na vatový tampon a uchovávejte ho v malé nádobce, ke které si přivoníte, kdykoli si budete potřebovat pročistit myšlenky nebo se uvolnit.
  2. Nenanášejte ho přímo na kůži. Vždy ho přimíchejte do něčeho jiného, například do nosného oleje (jojobový, avokádový nebo kokosový), tekutého mýdla nebo nevonného krému či mléka. Dobrým pravidlem je jedna kapka esenciálního oleje, přidaná do množství nosného média o velikosti malé mince.
  3. Při výběru oleje se řiďte intuicí. Zeptejte se svého těla, co potřebuje, a všímejte si, které vůně vás přitahují. Květinové oleje mají tendenci podporovat léčení srdce, citrusové oleje dodávají energii a dřevité oleje mají uzemňující a uklidňující účinky.
  4. Esenciální oleje skladujte na chladném a tmavém místě. Také si poznamenejte, kdy jste je koupili. Když se totiž olej zkazí, ztrácí své léčivé účinky a může podráždit vaši pokožku. Často to poznáte podle toho, že se změní jeho vůně.
  5. Vždy používejte oleje méně, než si myslíte.
  6. Pokud používáte difuzér, místnost musí být dobře větraná. Nenechávejte difuzér zapnutý 24 hodin denně. Ideální intervaly jsou 10 minut zapnutý a asi 30 minut vypnutý.
  7. Chcete-li do své sbírky přidat drahý olej, jako je růžový nebo kadidlový, ale nechcete do něj investovat značnou částku peněz, vyzkoušejte hydrosoly. Hydrosol je voda, která zůstane po parní destilaci nebo hydrodestilaci květin nebo rostlin. Je méně koncentrovaný, ale stále má léčivé vlastnosti rostliny a je cenově mnohem dostupnější.

Nejlepší esenciální oleje pro začátečníky

Levandulový olej. Má hojivé účinky na pokožku a ulevuje od bolesti. Je tedy skvělý na drobné oděrky, popáleniny a modřiny. Díky svým uklidňujícím účinkům je navíc ideálním olejem před spaním.
Mátový olej. Máta peprná je velmi osvěžující a čistící. Hluboká inhalace přímo z lahvičky je skvělá na zklidnění nevolnosti. Jedna kapka mátového oleje do koupele nohou, zmírní jejich bolesti a povzbudí průtok krve.
Tea tree olej
. Má silné antimikrobiální a antibakteriální vlastnosti, takže je ideální k používání během chladného období. Přidáním dvou kapek do misky s horkou vodou, se dá skvěle použít jako parní kúra při bolestech v krku.

Zdroj: forbes.com