Jak často bychom se měli sprchovat? Na to nám odpoví přední dermatoložka

Přidat na Seznam.cz

Myslíte si, že je možné se sprchovat příliš často. Nebo málo? Má frekvence koupání vliv na zdraví? O tom, jak často byste se měli sprchovat, vám řekne doktorka Shari Sperlingová, certifikovaná dermatoložka. V tomto případě vlastně neexistuje žádné pevné pravidlo, ale váš individuální typ pleti může být nakloněn tomu či onomu.

Jak často byste se měli sprchovat?

Pokud přemýšlíte, zda je váš koupací režim přehnaný, nebo zda prostě jen nestačíte, máme pro vás dobrou zprávu. Doktorka Sperlingová nám řekl, že neexistuje žádný standard pro to, jak často by se měl člověk sprchovat, takže cokoli vám vyhovuje, je v pořádku. Jinými slovy, nejedná se o zdravotní problém. Přesto je nejdůležitějším faktorem při určování toho, jak často byste se měli sprchovat – kromě toho, zda začínáte zapáchat – to, jak dobře vaše pokožka reaguje na vaši rutinu. Podle doktorky Sperlingové některým lidem se suchou nebo citlivou pokožkou prospívá méně časté sprchování. Pokud však do této kategorie nespadáte, každodenní sprchování je v pořádku, i když ve většině případů není pro udržení dobré hygieny nezbytné.

Je v pořádku sprchovat se jednou týdně?

Jak již bylo zmíněno výše, frekvence koupání závisí na tom, co vaše pokožka snese a jak rychle začne být vaše tělo nervózní – obojí se u jednotlivých lidí značně liší. Někomu stačí k udržení svěžesti a čistoty týdenní sprcha, na druhou stranu ti, kteří často cvičí, pracují ve fyzicky aktivním zaměstnání nebo jsou obecně náchylní k silnému pocení, mohou zjistit, že jim týdenní sprcha nevyhovuje.

Co se týče vlivu frekvence sprchování na pokožku, doktorka Sperlingová nám řekl, že existují dva názory na tuto otázku, a dodal, že koupání „může zhoršit nebo zlepšit stav pokožky“ v závislosti na tom, o jaký stav se jedná. Přesto obvykle doporučuje lidem trpícím ekzémy a jinými chronickými kožními onemocněními omezit sprchování na každý druhý den. (Více o tom později.)

Jak často se sprchuje průměrný Čech?

Zajímají vás hygienické návyky vašich vrstevníků? Nemůžeme vám s jistotou říct, jak často se vaši kolegové koupou, ale několik různých průzkumů přineslo poměrně shodné výsledky – podle nich se denně sprchují až dvě třetiny, tedy 66 % české populace. (Sprchování každý druhý den se zdá být druhou nejoblíbenější volbou.) Samozřejmě, že každý průzkum, který se provádí na základě vlastního vyjádření, zahrnuje poměrně velké množství, ehm, aspiračních odpovědí – takže se můžeme jen dohadovat, zda se Petr nebo Alena opravdu myjí pravidelně.

Co se stane, když se sprchujete příliš často?

Příliš časté mytí i agresivní mytí může z pokožky odstranit oleje a dobré bakterie a zanechat pokožku suchou a podrážděnou,“ říká doktorka Sperlingová. Jinými slovy, pokud se vaše pokožka šupinatí, loupe nebo svědí, může to být známkou toho, že se mydlíte častěji, než je nutné.

Co se stane, když se dostatečně nesprchujete?

Buďme upřímní, všichni víme, co se stane, když se člověk dlouho nesprchuje. V extrémních případech může neumytí dokonce vést k bakteriálním nebo plísňovým infekcím (viz svědění kloubů). Většinou je však největším rizikem nedostatečného koupání prostě zápach – víte, takový, kvůli kterému se lidé chtějí držet dál. Určité části těla, jako je podpaží, třísla a genitálie, mohou být poměrně rychle zapáchající. Doktorka Sperlingová nám proto říká, že „je dobré si podpaží a genitálie denně umývat, aby se zabránilo nepříjemnému tělesnému zápachu“.

Naštěstí existuje snadné řešení pro lidi, kteří chtějí zůstat čistí, ale jejichž pokožka nesnáší každodenní sprchování – stačí používat mýdlovou žínku k dennímu otírání výše zmíněných oblastí a můžete omezit sprchování celého těla, aniž byste museli obětovat osobní hygienu.

Mělo by mít roční období vliv na to, jak často se budu sprchovat?

Ano, roční období může velmi dobře ovlivnit vaši koupelovou rutinu – zejména proto, že mnoho lidí je v chladných zimních měsících mnohem náchylnějších k suché pokožce. Podle odborníků „vysoká teplota vody a odpařování vody z pokožky po vylezení ze sprchy způsobuje, že je pokožka sušší“.

Z tohoto důvodu je rozumné upravit teplotu vody tak, aby byla na chladnější straně, nebo snížit délku a/nebo četnost sprchování během zimy, kdy je vaše pokožka nejvíce náchylná k nadměrnému vysušování. (Pokud nemůžete odolat pohodlí horké vany nebo sprchy, nezapomeňte použít větší množství tělového mléka, nejlépe když je vaše pokožka ještě vlhká, abyste zabránili odpařování.)

Jak je to s mytím vlasů?

Možná jste slyšeli, že nadměrné mytí vlasů je může poškodit a vést k jejich hromadění… a je to pravda. Možná si ale neuvědomujete, že někteří mají laťku pro nadměrné mytí nastavenou hodně vysoko. Podle výzkumu publikovaného v časopise Skin Appendage Disorders je pětkrát až šestkrát týdně nejvhodnější doba pro mytí vlasů.

Tato konkrétní studie se však zaměřila na asijskou populaci a Clevelandská klinika potvrzuje, že četnost mytí vlasů je ovlivněna řadou faktorů, včetně věku, typu vlasů, etnického původu a úrovně aktivity. Jinými slovy, nejlepším způsobem, jak určit, jaký plán mytí vlasů je pro vás vhodný, je hledat příznaky toho, že jste to přehnali – konkrétně lámavou hřívu se sklonem k lámání a suchou, svědící pokožku hlavy.

Další věci, které je třeba vzít v úvahu

Nyní již víte, že při výběru frekvence koupání je nejdůležitější tělesný zápach a hydratace pokožky. Přesto stojí za zmínku, že vaše individuální rutina má dopady nejen na osobní zdraví, ale i na úsporu vody a v menší míře i na vaši peněženku. Přesto vás to nemusí odrazovat od každodenního sprchování – je to jen další dobrý důvod, proč se sprchovat kratší dobu.

Tipy pro zdravé koupání

Teď, když jsme vás zavalili spoustou informací o zdánlivě jednoduchém tématu, dovolte nám, abychom vše shrnuli stručněji:

  • Denně si čistěte oblast třísel, genitálií a podpaží – buď ve sprše, nebo žínkou.
  • Pokud se sprchujete denně, dělejte to rychle: odborníci doporučují maximálně 5-10 minut.
  • Pokud se sprchujete denně, volte raději vlažnou než horkou vodu.
  • Jemné mýdlo je nejlepší volbou bez ohledu na četnost koupání, ale je obzvláště důležité pro lidi, kteří se sprchují každý den.

Zdroj: Pure