Jak můžete chránit své dítě před pneumokoky?

Přidat na Seznam.cz

Pneumokok je bakterie, která vyvolává široké spektrum onemocnění, jako jsou záněty dutin a průdušek nejen u dětí, ale i u dospělých, uvádí web maminka.

Bakterie způsobující pneumokoková onemocnění se šíří kapénkovou infekcí, například při kašli a rýmě, ať už doma při kontaktu se sourozencem či v dětských kolektivech, jeslích nebo školkách.

Nejnebezpečnější jsou tzv. invazivní pneumokoková onemocnění, jako jsou závažné formy zápalu plic, pneumokoková meningitida a otrava krve. Existuje více než devadesát různých sérotypů pneumokoka, ale pouze jedenáct z nich je u dětí zodpovědných za převážnou většinu invazivních onemocnění, píše Blesk pro ženy.

Nejnebezpečnější jsou pneumokoková onemocnění, kdy bakterie proniknou z nosohltanu do jiných částí těla a způsobí dítěti i dospělému zápal plic, pneumokokovou meningitidu a otravu krve, což může ohrozit člověka na životě. Pneumokok je také příčinou zánětu středního ucha. Dle současných známých informací bakterie fungují v cyklech, kdy se kolonie Streptococca pneumoniae postupně ztrácí a následně se objevuje a znovu osídlí horní dýchací cesty. V současnosti si stále vědci nejsou přesně jisti, jak probíhá samočištění od této bakterie, říká Wikipedia.

Úspěchem je očkování a hygiena

Ve srovnání s předchozími lety počet těchto onemocnění u nejmenších dětí výrazně klesá, a to zejména díky očkování. Očkování je částečně hrazeno zdravotní pojišťovnou.

Vakcinace proti pneumokokům pomáhá předcházet opakovaným zánětům středního ucha. Patřičnou váhu má v tomto případě také dodržování hygienických zásad, jako je časté umývání rukou, či používání kapesníku při kýchání a kašlání.

Zdroj: maminka.cz, Wikipedia, prozeny.bleck.cz