Jak se vypořádat s mastnou pletí? Odborníci prozrazují své nejlepší tipy

Přidat na Seznam.cz

Už víme, že mastná pleť není nutně nepřítel, i když v některých případech to tak může být. O úplně matnou pleť je téměř nereálné usilovat, ale v rovnováze lze nalézt uspokojení: vaše pleť koneckonců potřebuje mastnotu, ale přemíra lesku vám nemusí připadat příliš přitažlivá.

Je však třeba si pamatovat, že mastné pleti se nemůžete „zbavit“ úplně a ani byste se o to neměli snažit usilovat: skutečná, zdravá pleť nevypadá jako filtr na Instagramu.

Udržet si pleť zdravou je priorita. Porozumění své mastné pleti je klíčem k jejímu zvládnutí (nikoli odstranění), a jakmile bude obnovena harmonie, budete mít šťastnou, zdravou pleť, která vypadá zářivě, ne mastně.

Abychom konečně rozlišili fakta od fikce, požádali jsme odborníky o cenné rady, jak udržet mastnou pleť v jejím nejzdravějším a nejodolnějším stavu. Zde najdete vše, co potřebujete vědět, včetně důvodů, proč se vaše pleť cítí mastnější než obvykle, a nejlepších ošetření, které můžete nyní vyzkoušet, píše web aad (American Academy of Dermatology).

Co způsobuje mastnou pleť?

Mastnota naší pokožky se nazývá kožní maz. Je produkován mazovou žlázou ve vlasovém folikulu . Na cm2 má kůže na našem obličeji více vlasových folikulů než na zbytku našeho těla, a proto pociťujeme mastnotu hlavně na obličeji. Tento maz ve skutečnosti plní důležitou funkci, pracuje na promazávání pokožky, omezení růstu bakterií a zabránění vysoušení a dehydrataci. Když jsou věci v rovnováze, vaše pokožka bude produkovat správné množství oleje, aby zůstala funkční a odolná – ale existuje mnoho věcí, které mohou vaši pokožku vyvést z míry, což vede k nadměrnému mazu a nepříjemným pupínkům.

Jaká je tedy nejlepší cesta k vyvážené a hydratované pleti? Níže se podívejte na 7 věcí, které je nyní třeba zvážit.

7 způsobů, jak zvládnout mastnou pleť:

1. Zvládněte svou každodenní očistnou rutinu

Když máte mastnou pleť, touha umýt si obličej při každé dostupné příležitosti může být silná. Ale vaše časté mytí obličeje ve skutečnosti může věci zhoršovat.

Zdá se logické, že odstranění kožního mazu by bylo nejlepším způsobem, jak vyčistit mastnou pleť, ale nadměrné čištění ve skutečnosti aktivuje další produkci mazu. Jednoduše řečeno, když čistíte tolik, že odstraníte přirozené – a nezbytné – zásoby kožního mazu, pleť reaguje tím, že bude produkovat ještě více mazu.

Tendenci přehnaně čistit mastný obličej mají především dívky v období puberty. Všechny alkoholem nasycené čisticí prostředky odstraňující bariéry přirozené pro hormonální pleť dospívajících. Bohužel, přílišné čištění problém jen zhoršuje. Čím více odstraníte mazu z pokožky, tím více bude vaše pokožka chtít produkovat další. Správná péče zahrnuje na místo čištění, hydrataci pleti.

Je jasné, že rozhodující je výběr čisticího prostředku – ale mezi mléky a gely, pěnami a vodou může být téměř nemožné rozhodnout, který z nich je pro pleť se sklonem k mastnotě nejlepší.

Pro mastnou pleť se doporučuje krémový nebo mléčný čisticí prostředek, protože ten rozpustí nečistoty, aniž by narušily bariérovou funkci a přirozenou úroveň vlhkosti pokožky. Můžete také použít čisticí prostředek s BHA (nebo kyselinou salicylovou), který skutečně pomůže rozpustit přebytečný olej.

2. Dávejte si pozor na produkty určené pro mastnou pleť

Věřte tomu nebo ne, produkty speciálně vytvořené pro minimalizaci mastnoty často situaci zhorší, protože mnoho z nich obsahuje drsné přísady, které odstraní z pokožky i tu poslední kapku kožního mazu (a všichni víme, co to znamená).

Tak dlouho nás učili, že zbavit pokožku mastnoty je způsob, jak ji léčit, ale ve skutečnosti je to špatně. Když se pokožka vysuší, dojde k přetížení produkce oleje.

Hlavními viníky jsou produkty obsahující alkoholy, adstringenty a sulfáty, na ty dejte pozor.

Těchto produktů se raději zbavte. Zatímco budou mít uspokojující krátkodobý účinek při odstranění přebytečného mazu na povrchu pokožky, časem nedostatek mazu ve vaší pokožce vyvolá nadměrnou produkci mazu.

Kromě toho mohou tyto drsné produkty narušit PH vaší pleti: ochrannou bariéru pokožky. Narušená kožní bariéra může vést k citlivosti, prasklinám, zánětům a dehydrataci. Takže verdikt je jasný: pokud některé produkty ve vaší rutině způsobují, že vaše pokožka je suchá a napnutá, dejte jim sbohem.

3. Nevynechávejte hydratační krém

Další obvyklá mylná představa je, že pleť může být buď mastná nebo suchá a dehydratovaná – ale ve skutečnosti to může být obojí zároveň. To znamená, že nemá smysl upouštět od hydratačních produktů, které jsou ve skutečnosti nezbytné pro každou pleť – bez ohledu na typ pleti.

Hydratační produkty jsou nezbytné pro udržení úrovně vlhkosti a prevenci dehydratace. Než však sáhnete po prvním pleťovém krému, který máte na dosah, myslete na to, že váš výběr produktu je opravdu důležitý. Pokud se obáváte černých teček, skvrn a zároveň zmíněné mastnoty, je nejlepší se vyhnout těm produktům, které jsou ,,superkrémové“ a velmi těžké. Vaše pokožka pravděpodobně neocení husté silné vrstvy hydratačního přípravku, takže se vyhněte jakýmkoli krémům s bohatým rostlinným máslem, protože jsou pravděpodobně příliš bohaté a vedou k překrvení.

4. Objevte kyselinu salicylovou

Kyseliny mohou být pro pleť prospěšné, ale BHA, jako je kyselina salicylová , hrají tu nejdůležitější roli při kontrole příliš horlivé produkce oleje, což zase minimalizuje vznik černých teček a skvrn.

Kyselina salicylová je beta-hydroxykyselina, která je lipofilní, což znamená, že je přitahována a pomáhá rozkládat přebytečný olej. Jako další bonus je, že je protizánětlivá a dokáže proniknout do pórů, aby odstranila veškeré nečistoty, což z ní dělá skvělou složku pro vaši pleť.

5. Řešte svůj jídelníček

Původ vašich problémů s mastnou pletí by mohl skutečně ležet ve vašich střevech. Pokud trpíte mastnou pletí, vyhněte se cukru a mléčným výrobkům, protože podporují a zvyšují produkci oleje.

Doporučuje se zejména, abyste do jídelníčku zařadili více potravin bohatých na zinek. Zinek pomáhá regulovat žlázy produkující olej, takže se fungují daleko lépe! Mezi skvělé zdroje zinku patří měkkýši, luštěniny a ořechy.

A samozřejmě je důležité zvážit příjem cukru. Vysoký příjem cukru může také zvýšit produkci oleje, protože inzulín vytváří hormon IGF-1, který může zvýšit produkci kožního mazu.

6. Berte v potaz své hormony

Vnitřní hormonální výkyvy jsou jednou z hlavních příčin nerovnováhy hladiny oleje. Problém způsobuje androgenní hormon. Když je androgen v hojnosti (což je často těsně před menstruací), pošle zprávy našim mazovým žlázám, aby produkovaly více mazu.

Androgeny se mohou také uvolňovat v době stresu nebo prostřednictvím vnitřních změn, jako je menstruační cyklus, antikoncepce, puberta, těhotenství a postnatální období a menopauza. Zejména četné studie ukázaly pozitivní korelaci mezi úrovní stresu a produkcí kožního mazu u lidí s pletí náchylnou k akné.

Tyto situace jsou samozřejmě často mimo vaši kontrolu, ale můžete se pokusit udržet rovnováhu tím, že budete věnovat pozornost svým spánkovým návykům a úrovni stresu.

7. Dopřejte si jílovou masku

Dnešní kosmetické regály mohou být plné stále inovativnějších receptur, ale někdy zůstávají nejstarší receptury ty nejlepší.

Připomínáme výhody staré dobré jílové masky: zaměřuje se na mastnotu, protože funguje jako houba a absorbuje přebytečný maz.

Naštěstí nemusíte utrácet jmění za luxusní bahenní masku: jednoduše hledejte takovou, která obsahuje zelený nebo bentonitový jíl, protože ty jsou obecně nejvíce savé. Kaolinová hlína je také skvělým všestranným pomocníkem.

Zdroj: Studie, ELLE, aad.org