Jaké je vědecké tajemství zdravého stárnutí? 10 tipů jak na přibývající roky s grácií

Přidat na Seznam.cz

Druhá polovina života může přinést jedny z nejúspěšnějších desetiletí. Možná jste sebevědomější než v mládí. Ve stáří získáte moudrost a trpělivost. Tipy na to, jak můžete zestárnout s tělem i myslí s grácií uvedl portál webmd.com.

Navštěvujte pravidelně lékaře

Tyto návštěvy mohou pomoci odhalit problémy včas nebo ještě před jejich vznikem. Testy, které potřebujete, závisí například na vašem věku, pohlaví, rodinné anamnéze a na tom, zda kouříte nebo cvičíte. Váš lékař může chtít zkontrolovat mimo jiné hladinu cholesterolu, vysoký krevní tlak, rakovinu děložního čípku či prostaty.

Jezte plnohodnotné potraviny

Je to spíše způsob stravování než formální dieta. Stravujete se zeleninou, ovocem, celozrnnými produkty, ořechy a nízkotučnými mléčnými výrobky. Jíte méně tučného masa, másla, cukru, soli a balených potravin.
Mnoho studií zjistilo, že tato strava vám může pomoci žít déle a chrání před srdečními chorobami, rakovinou, Parkinsonovou a Alzheimerovou chorobou.

Užívejte si pravidelné procházky

Každý den se snažte chodit 30 minut. Pokud je to příliš, rozdělte si to na kratší procházky. Pravidelné cvičení přináší obrovské zdravotní výhody. Pomáhá udržovat mozkové buňky zdravé tím, že jim dodává více krve a kyslíku. Výzkumy dokonce naznačují, že aerobní cvičení může oddálit nebo zlepšit příznaky Alzheimerovy choroby.

Zůstaňte v kontaktu

Osamělost škodí vašemu zdraví. Pokud se cítíte osamělí, tak je u vás větší pravděpodobnost demence nebo deprese. Senioři, kteří uvádějí, že se cítí opuštění a izolovaní, mají větší problémy s každodenními úkony, jako je koupání a chůze do schodů. Vědci zjistili, že osamělí lidé mají vyšší hladinu stresových hormonů, které způsobují záněty neboli otoky, jež souvisejí s artritidou a cukrovkou. Zůstaňte tedy ve spojení se svými blízkými nebo si najděte nové přátele. Věnujte se dobrovolnické práci nebo jednoduše pomozte někomu v nouzi.

Přidejte vlákninu

Vyměňte bílé pečivo za celozrnné. Přidejte si do polévky fazole nebo do salátu plátky jablek. Vláknina vás zasytí a na delší dobu. Snižuje hladinu cholesterolu a snižuje pravděpodobnost srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a rakoviny tlustého střeva. Pomáhá vám také vyhnout se zácpě, která je častější u starších lidí. Po padesátce by měli muži přijímat 30 gramů vlákniny denně a ženy 21 gramů denně.

Vyzkoušejte taiči

Toto jemné čínské cvičení kombinuje pomalé pohyby a hluboké dýchání. Je to jako meditace při pohybu. Taiči může starším lidem pomoci vyhnout se pádům, které jsou hlavní příčinou úrazů u seniorů. Může ale také zmírnit stres, posílit svaly a zmírnit bolesti při artritidě.

Doplňujte vitamíny

Po padesátce však vaše tělo potřebuje více některých vitaminů a minerálů z potravin nebo doplňků stravy než dříve. Patří mezi ně například vápník, vitamín D, vitamín B12 či vitamín B6.

Zůstaňte optimističtí

Lidé s růžovým pohledem na svět žijí déle a mají méně infarktů a depresí než lidé, kteří jsou spíše negativní. Jedna studie zjistila, že pozitivní přístup ke stárnutí může prodloužit délku života o 7,5 roku. A to i po zohlednění takových faktorů, jako je pohlaví, bohatství a celkový zdravotní stav.

Udržujte si zdravý spánek

Nespavost je u starších dospělých běžná. Tehdy se vám hůře usíná a hůře se vám usíná. Pomáhá budit se a spát podle rozvrhu každý den. To vám pomůže udržet tělesné hodiny v synchronizaci, abyste měli dostatek spánku, který potřebujete. Pomoct může taky to, když se před spaním vyhnete kofeinu a když nebudete přes den spát více než 20 minut.

Zaměstnejte svoji mysl

Mozku prospívají křížovky, sudoku, šachy nebo četba. Neustále se učte a zkoušejte nové věci, abyste zvýšili svou mozkovou kapacitu. Může to pomoci snížit pravděpodobnost výskytu Alzheimerovy choroby.

Zdroj: webmd.com