Je studená sprcha opravdu tak prospěšná?

Přidat na Seznam.cz

Pro někoho je představa koupele či sprchy pod studenou vodou šílenstvím, zatímco jiní vyzdvihují zdravotní benefity této procedury. Ledovou lázeň využívá mnoho sportovců mimo jiné k rychlejšímu zotavení po zranění. Mezi fanoušky ledové vody patří na příklad Cristiano Ronaldo. Přináší však koupel ve studené vodě opravdu takové výhody oproti běžné sprše?

Odpověď zní: ano, tvrdí studie. Studené koupele mají hned několik zdravotních benefitů, ale léčba ledem by se měla provádět pouze pod dohledem odborníka. Není však nutné nořit se do vany plné ledu, abyste si mohly užívat výhod, které studená voda přináší.

Voda nemusí být extrémně studená. Ideální teplota je 20 až 25 stupňů. Extrémně studené koupele nebo používání ledové lázně bez dozoru mohou totiž vést k podchlazení.

Výhody studené koupele

Zlepšuje krevní oběh
Studená koupel zlepšuje krevní oběh. Tělo se totiž snaží udržet ideální teplotu i v té nejchladnější vodě. Tato neustálá snaha o regulaci tělesné teploty napomáhá krevnímu oběhu. Pokud tedy trpíte problémy s krevním oběhem, dopřejte si studenou koupel.

Snižuje otoky
Špatný krevní oběh způsobuje otoky, zejména nohou, chodidel a rukou. S tímto problémem vám může opět pomoci ledová voda. Kromě toho ledová koupel odstraňuje i běžné otoky, například otok očí po probuzení, či otoky po kousnutí hmyzem.

Zlepšuje pleť a vlasy
Horká voda má tendenci suché vlasy ještě více vysušovat a mastné vlasy ještě více mastit. Totéž se děje s pokožkou, kdy vlivem horké vody dochází k otevírání pórů a zhoršení akné. Ledová voda pomáhá hydratovat vlasy, omezuje jejich mastnotu a zanechává je zdravější. Totéž se děje s pokožkou, které ledová voda nejen uzavře póry, ale také pomáhá regulovat mastnotu.

Zlepšuje imunitu
Studené koupele se osvědčily při posilování imunity. Studená voda totiž stimuluje leukocyty, které jsou zodpovědné za naši obranyschopnost. Pomáhá proto chránit před nachlazením a chřipkou.

Zvyšuje hladinu endorfinu
Lidem trpícím úzkostí a depresí může ledová koupel prospět. Endorfin (hormon „štěstí“) se uvolňuje nejen při fyzických aktivitách, ale také při studených koupelích. Kromě toho vám může pomoci v krizových či velmi vypjatých situacích, kdy máte problémy se uklidnit. Vaše tělo bude díky studené vodě v pohotovosti, zvýší tvorbu endorfinu a vy se budete soustředit na udržení těla v teple, čímž se uvolní vaše mysl.

Pomáhá zotavit se ze zranění
Studená sprcha pomáhá svalům zotavit se po zranění (i když není tak účinná jako aplikace ledu přímo na místo, nebo ponoření se do vany s ledem). Kromě toho ledová voda pomáhá zmírnit bolest, ať už po těžkém tréninku v posilovně, nebo po úrazu.

Může být sprchování studenou vodou nebezpečné?

Ne. Mnoho lidí se domnívá, že studená sprcha může způsobit nachlazení a chřipku. Tyto nemoci však způsobují pouze viry, což znamená, že studená sprcha vám nachlazení nezpůsobí. Ve velmi chladných dnech však může studená sprcha vést k podchlazení, proto je důležité kontrolovat teplotu vody a během velmi chladných dní je ideální teplá sprcha okolo 21º.

Kolikrát denně si můžete dát ledovou koupel?

Doporučuje se užívat pouze jednu studenou koupel denně a vyhýbat se jí v noci. Jak již bylo zmíněno, studená sprcha uvolňuje endorfiny a zvyšuje tělesnou energii, což může narušit spánek. Z tohoto důvodu je nejvhodnější ranní koupel v ledové vodě, která pomáhá udržet tělo v bdělém stavu a udržuje vás vzhůru.

Vždy je vhodná konzultace s odborníkem

Než začnete aplikovat studené sprchy či koupele, je vždy vhodné věc konzultovat s odborníkem, zvláště v případě pokud trpíte nějakými zdravotními obtížemi. Ledovou lázeň na dětech také nezkoušejte dříve, než se poradíte s pediatrem, a to ani během horkých letních dní. Pokud se po koupání objeví jakékoli nežádoucí účinky, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj: blog.pajaris