Jezte zelené rostliny, zkuste cvičení a zůstaňte pozitivní. Aneb jak si udržíte tělo mladší, než je váš věk

Přidat na Seznam.cz

Protože každý člověk stárne jinak, máme také biologický věk, který odráží, jak staré je naše tělo ve skutečnosti. Tento věk závisí na vztahu mezi našimi geny, životním stylem a životními podmínkami. Právě tento biologický věk můžete změnit, píše web Guardian.

Jednotlivé body:

Buďte pozitivní

Více než 80 % lidí tvrdí, že se cítí mladší, než je jejich věk. Když lidé vnímají stárnutí spíše negativně, dělají málo pro to, aby byli zdraví, takže stárnou méně elegantně. Je méně pravděpodobné, že budou úzkostní, častěji se zapojí do života a budou dodržovat zdravější stravovací návyky.

Jezte kvalitně a zdravě

Zdravé stravovací návyky, jako je středomořský styl stravování a dieta DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension), jsou spojeny se snížením rizika srdečních onemocnění, cukrovky 2. typu a některých druhů rakoviny, stejně jako úmrtí ze všech příčin. 

Všechny tyto diety se vyznačují vysokým příjmem rostlinných potravin spolu s ovocem a zeleninou, celozrnných potravin, bílkovin včetně rostlinných bílkovin (luštěniny, ořechy), jakož i některých ryb, mořských plodů, drůbeže, libového masa a mléčných výrobků s nižším obsahem tuku. Tyto diety se vyhýbají zpracovanému masu a potravinám s vysokým obsahem nasycených tuků, cukru a soli (koláče a chipsy).

Nezabývejte se doplňky stravy

Vyvážená strava znamená, že nepotřebujete žádné doplňky stravy.  Avšak, existuje jedna výjimka, a to vitamin D jenž je potřebný pro zdraví kostí a svalů. Obecně u člověka je vitamín D v mínusu, proto je ho třeba doplňovat vitamínovým doplňkem nebo přiměřeným vystavením se slunečním paprskům.

Zkuste trochu zhubnout

Pokud jste obézní, i snížení tělesné hmotnosti o 3 % může být prospěšné pro snížení rizika vzniku závažných onemocnění. Doporučují se spíše menší porce než drastické diety. Kontrola hmotnosti je ještě významnější pro černošské, asijské a další menšinové etnické skupiny. U těchto skupin je vyšší riziko závažných zdravotních onemocnění, jako je cukrovka 2. typu, při nižším BMI a obvodu pasu než u bělošské populace.

Nezaměřujte se na „superpotraviny”

Pokud jde o superpotraviny, oblíbené jsou jahody a borůvky, kterým se připisují antioxidační a protizánětlivé vlastnosti. Stále však platí, že je třeba jíst pestrou stravu bohatou na zeleninu, ovoce a bylinky.

Pravidelně cvičte

Cvičení snižuje krevní tlak a snižuje riziko obezity, cukrovky a srdečních onemocnění. Lidé by měli cvičení považovat za součást osobní hygieny, podobně jako čištění zubů, a ne za něco, co si přidají jako přídavek. Cvičení zahájené ve středním věku může zvrátit ztuhlost srdečního svalu, která může způsobit srdeční selhání.      

Samozřejmě se musí cvičení přizpůsobit případným zdravotním omezením.

Zákaz kouření

Je to vůbec potřeba říkat? Kouřením vsedě můžete biologicky stárnout ještě rychleji.

Zvládnutí menopauzy/andropauzy

Menopauza je znakem středního věku – už jen její prožívání způsobuje, že se ženy cítí starší. Urychluje však krutá ztráta estrogenu/testoteronu biologické stárnutí? Možná jen v malé míře. Menopauza sice urychluje úbytek kostní hmoty a zvyšuje riziko srdečních onemocnění, ale zásobení se vápníkem (mléko, sýry) a vitaminem D ve stravě (dvě porce ryb týdně, z toho jedna mastná) a omezení nasycených tuků a soli může snížit riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění.

Socializace

Pocit osamělosti ve středním věku nepřispívá ke zdravému stárnutí. Zvláště pokud jste muž. Studie nemají jasno v tom, proč osamělost zvyšuje riziko demence, srdečních onemocnění a deprese. Můžete být ve skupině lidí, a přesto se cítit osaměle.

Věnujte se nějakému koníčku nebo jazyku

Zdravé stárnutí vyžaduje duševní i fyzickou aktivitu. Zejména umělecké koníčky, jako je malování, sochařství nebo keramika, mohou pomoci paměti a myšlení. Prospěšné je však cokoli, co procvičuje mozek, například křížovky. Existují důkazy, že učení se druhému jazyku může zvýšit aktivitu neuronů v mozku a udržet vás duševně bystré.

Dobrý spánek

Je mýtus, že s přibývajícím věkem potřebujete méně spánku. Špatný spánek souvisí s horšími kognitivními funkcemi, depresemi a úzkostmi. Má vliv na to, jak se lidé cítí. Neignorujte bolest nebo zdravotní potíže, které mohou mít vliv na spánek, protože z toho viníte svůj věk.

Pečujte o svou pokožku

První příznak stárnutí pokožky je všude tam, kde máte pohyb – vrásky tam začnou zůstávat i bez pohybu. Obličej ztrácí objem, objeví se vám drobné předklony a tváře se trochu zmenší. Ztrácíme elastin, takže vypadáme unaveněji. Lidem nemusí vadit, že vypadají starší, ale nechtějí vypadat unaveně.    Vyhněte se poškození pleti sluncem, které způsobuje, že pleť vypadá zhrubělá, vrásčitá a se změněnou barvou. Ještě více škodí kouření. 

Na dobrou pleť pomáhá přísun vitamínu A, nejlépe v přirozené formě (mrkev, broskev / nektarinka, brokolice, meruňky, mořské ryby atd.). Ovšem pozor na předávkování!

Zdroj: Guardian