Jste málo flexibilní a nedosáhnete si na prsty u nohou? Před cvičením se zahřejte a mějte trpělivost

Přidat na Seznam.cz

Rozhodli jste se cvičit, ale zjistili jste, že vaše tělo už není, co bývalo a vy si nedosáhnete ani na špičky u nohou? Pak jste na správném místě. Máme pro vás seznam rad a cviků, které vám pomohu zvýšit vaší flexibilitu.

Provádějte protahovací a pohybové cvičení podle svých potřeb

Nejlepší protahovací a pohybový program je takový, který je přizpůsoben vašemu tělu a pohybovým možnostem, uvádí Self. Obecně je dobré začít tím, že se zaměříte na odstranění špatného držení těla, které vám způsobuje například shrbené sezení u počítače.

  • Můžete tak provádět cvičení, které zabrání tuhnutí kloubů a svalů. Vyzkoušejte například:
  • Protažení hrudníku za zády
  • Protahování ohýbačů kyčelních kloubů, jako jsou výpady s vysokým půlměsícem nebo protažení 90-90
  • Pěnové válení hamstringů

Zahřejte se

Pokud chcete, abyste se při protahování a práci na mobilitě cítili dobře, ujistěte se, že je vaše tělo zahřáté, než se do cvičení pustíte. To vám pomůže snížit riziko zranění. Pokud se věnujete samostatnému protahování mimo trénink, provádějte nejprve jednoduché pohyby, jako jsou poskoky, houpání na rukou a pochody na místě, abyste zahřáli svaly.

Používejte pomůcky, které vám pomohou s rozcvičkou

Mobility nástroje, mezi které patří zařízení jako pěnové válce a masážní míče, které převalujete přes zatuhlé části těla, mohou pomoci uvolnit napětí a prodloužit svaly stejným způsobem jako protahování. Jen si dejte pozor, abyste neváleli pohybové zařízení po kostnatých částech, jako jsou kolena nebo kyčle, protože byste si jen ublížili. Dávejte si také pozor na to, jak velký tlak vyvíjíte na svaly.

Nebojte se požádat o pomoc

Pokud provádíte protahovací cviky, které zahrnují rovnovážnou složku, například přitahujete kotník k zadku, abyste si protáhli čtyřhlavý sval, použijte v případě potřeby asistenci. Tak se můžete soustředit na to, abyste se dobře protáhli, a ne na to, abyste se na místě plácali. Pokud se vám při přitahování kotníku k zadku nedaří udržet rovnováhu, opřete se rukou o židli nebo zeď.

Nezapomínejte na silové cvičení

Když pracujete na zlepšení své pohyblivosti, nezapomínejte také na silovou práci. Je opravdu důležité mít stabilitu v celém rozsahu pohybu, který máte. Pokud jde o kombinaci silových cvičení s tréninkem mobility, dejte si pozor na přílišné zdvojování. I když například mrtvé tahy mohou být způsobem, jak protáhnout hamstringy, netlačte příliš na aspekt protažení, protože to může být při zvedání těžkých vah nebezpečné. Místo toho nechte silové cvičení zaměřené na posilování a pohybové aktivity si nechte na samostatné příležitosti.

Přehodnoťte, co pro vás znamená „flexibilita“

I když budete dodržovat výše uvedená doporučení, vaše flexibilita stále nemusí dosáhnout úrovně, v jakou jste doufali. Je to jednoduše proto, že někteří z nás jsou přirozeně pohyblivější a flexibilnější než jiní. Je to způsobeno faktory, které nemůžeme ovlivnit, včetně genetiky a typu postavy, a také našimi předchozími zkušenostmi s protahováním a prací s pohyblivostí.

Zvýšení flexibility a pohyblivosti je možné, vyžaduje to jen čas a soustavné úsilí. Než uvidíte větší výsledky, potrvá to přibližně šest týdnů. To však neznamená, že v mezidobí nic nezískáte. Poměrně rychle po zahájení pohybové rutiny byste se prostě měli začít cítit lépe.

Zdroj: self.com, Youtube