Menstruace po očkování. U mnoha žen se objevily tyto obtíže

Přidat na Seznam.cz

Tisíce žen trpělo problémy s menstruací krátce poté, co dostali vakcínu proti Covid-19. Podle odborníků se ale netřeba ničeho obávat; obdobnými změnami totiž prochází téměř každá žena během plodného věku. Rozhodně by je to nemělo odradit od očkování.

Britská agentura pro léčiva a zdravotnické výrobky (MHRA) uvedla, že do 17. května přijala 2734 hlášení týkajících se vakcíny AstraZeneca. Dalších 1158 hlášení se týkalo zaznamenaných menstruačních změn po podání Pfizeru a 66 bylo spojených s vakcínou společnosti Moderna. Podle odborníků bude počet žen trpících problémy s cyklem ještě narůstat. Čísla zároveň vyvolávají otázky, proč tyto změny nejsou zahrnuty v seznamu možných vedlejších účinků covidových vakcín. Podle MHRA se však příznaky u novoočkovaných žen nevyskytují častěji než v běžné populaci. Přesto budou ale pozorně sledovat vývoj situace.

„Spolu s nezávislými odborníky Komise pro humánní léčivé přípravky a členy její poradní skupiny pro léky pro zdraví žen jsme prozkoumali zprávy o menstruačních poruchách a neočekávaném vaginálním krvácení, které jsou považovány za nežádoucí reakce na očkování. Současné důkazy nenaznačují zvýšené riziko po očkování třemi britskými vakcínami,“ řekla výkonná ředitelka MHRA June Raineová.

Mezinárodní aliance GAVI však uvedla, že poruchy s menstruačním cyklem skutečně mohou souviset s očkováním. Údajně i jiné vakcíny způsobily v minulosti podobné zdravotní potíže. „O vakcínách proti HPV (lidský papillomavirus) a proti chřipce experti tvrdí, že dočasně ovlivňují menses, takže by nebylo překvapivé, kdyby to dělali i vakcíny proti onemocnění COVID-19,“ píše se v příspěvku na webstránce aliance. „Imunitní buňky pracují na vytváření a následném odbourávání výstelky dělohy, ke které dochází během menstruace. Vakcíny produkují zánětlivé molekuly nazývané cytokiny a interferony, které stimulují imunitní buňky včetně těch potenciálních v děloze. To by mohlo způsobit, že se výstelka vyloučí dříve, respektive intenzivněji než obvykle, což způsobí změny v menstruačním cyklu.“

Pat O’Brien, viceprezident Královské akademie porodníků a gynekologů, uvedl, že tyto zprávy by neměly odradit ženy od očkování. „Je důležité mít na paměti, že tyto vedlejší účinky jsou mírné a neměly by odradit ženy od vakcinace. Mnoho žen během svého života občas zažije dočasnou změnu v menstruačním cyklu. Pokud však tyto změny přetrvávají nebo se u vás objevilo nové vaginální krvácení po menopauze, měli byste navštívit svého lékaře,“ zdůraznil.

Až u čtvrtiny žen v plodném věku se objeví menstruační nepravidelnosti, které zahrnují silnější nebo naopak méně intenzivní krvácení než obvykle, zpožděné nebo časné menstruace či křeče. Často jejich vyvolávají hormonální změny a stres, jakož i určité zdravotní potíže a užívání léků.