Otevření konzervy s tuňákem může být škodlivější, než si myslíte. Co byste měli vědět o rtuti

Přidat na Seznam.cz

Je to jedno z nejjednodušších a nejrychlejších jídel – stačí otevřít konzervu a podávat na stůl, třeba se salátem nebo rajčaty. Tuňák v konzervě však skrývá nebezpečná úskalí pro naše zdraví.

Konzumace tuňáka v plechovce je nejrychlejší a nejjednodušší způsob, jak zařadit ryby do jídelníčku (bez nutnosti je čistit, odstřeďovat a vařit) a získat správné množství bílkovin a omega-3 mastných kyselin. Navíc se zdá, že je to zdravá a výživná alternativa pro ty, kteří nemají čas nebo chuť vařit, ale nechtějí se uchýlit k rychlému občerstvení, aby ukojili své chutě. Jsme si však jisti, že tuňák v konzervě je skutečně prospěšný našemu zdraví?

Podle studie, kterou ve Spojených státech provedla Národní rada pro ochranu zdrojů (NRDC), je tuňák jednou z ryb s nejvyšším obsahem rtuti. Rtuť je kov (pro člověka vysoce toxický), který je obsažen ve všech rybách, které obvykle jíme, ale pokud některé ryby (např. losos a platýs) obsahují nízké množství rtuti, jiné (např. tuňák) jí obsahují více, a jsou proto nebezpečnější. Právě kvůli potenciálně škodlivému podílu rtuti v naší stravě odborníci omezují konzumaci ryb na 2 až 3krát týdně: tak můžeme využít všech nutričních výhod této potraviny, aniž bychom byli intoxikováni.

Pokud příjem rtuti dospělou populaci příliš neznepokojuje, zvláštní opatření musí dodržovat těhotné ženy. Podle studie může být užívání příliš velkého množství rtuti během těhotenství pro plod škodlivé: mozek dítěte se vyvíjí velmi rychle, vstřebává živiny od matky a rtuť může mít na toto vstřebávání vliv, což může způsobit postižení a poruchy učení.

U novorozenců mohou vysoké dávky tohoto kovu způsobit také kognitivní problémy, slepotu a mozkovou obrnu. Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) doporučuje pro novopečené matky maximální příjem 340 gramů ryb týdně – samozřejmě z ryb s nízkým obsahem rtuti a vysokým obsahem omega-3.

Kromě problémů souvisejících s těhotenstvím může nadbytek rtuti v krvi škodit také plodnosti. Podle této studie totiž příliš vysoká hladina tohoto kovu v krvi způsobuje poruchy reprodukčních funkcí, deformaci Leydigových buněk (přítomných ve varlatech mužů a zodpovědných za produkci testosteronu) a degeneraci varlat, ale také nepravidelný menstruační cyklus a příliš hojný výskyt u žen. Proto by ti, kteří plánují stát se rodiči, měli drasticky omezit konzumaci konzervovaného tuňáka a volit ryby s nižším množstvím rtuti, ne-li dokonce volit rostlinné zdroje bílkovin, rozhodně zdravější.