Recyklace kosmetických výrobků: vše, co potřebujete vědět o recyklování make-upu, pleťové a vlasové kosmetiky

Přidat na Seznam.cz

Všichni se snažíme přispět k recyklaci v kuchyni, ale co ty drobnosti v koupelně? Zde je náš průvodce tím, co lze – a co nelze – recyklovat.

Posun v našem přístupu k udržitelnosti a snižování spotřeby plastů je patrný zejména v kosmetickém průmyslu. Od množství ekologicky šetrných značek, včetně bezobalové řady péče o pleť od společností které produkují kosmetiku bez odpadu, až po biologicky rozložitelné bavlněné polštářky a ochranné filtry proti spálení, je zřejmé, že jsme všichni zajedno, pokud jde o pomoc při záchraně planety.

Zatímco u kuchyňského odpadu je to poměrně jednoduché, u make-upu, péče o pleť a vlasy jsou hranice poněkud nejasnější. Lze recyklovat lahve od šamponů? Jsou odličovací ubrousky opravdu tak špatné a jak je to s likvidací starých řasenek?

Recyklace kosmetických výrobků může být složitým územím a vzhledem k tomu, že většina z nás tráví více času doma, je důležité vědět, jak správně recyklovat. Rozdělili jsme tedy věci tak, abychom (doufejme) udělali v odpadech jasno.

CO MŮŽETE RECYKLOVAT:
Fény, žehličky na vlasy a elektrické přístroje

O věcech, jako je fén, kulma nebo žehlička na vlasy, se obvykle neuvažuje jako o snadno recyklovatelném zboží, ale když je odnesete na správné místo, jsou skutečně hojně recyklovány. Tyto druhy větších elektrických spotřebičů nelze recyklovat doma, ale většina místních recyklačních center je přijme. Fén na vlasy ještě funguje? Darujte ho do charitativního obchodu, nebo si místo toho vydělejte nějaké peníze prodejem na internetu.

Lahvičky na šampon a kondicionér

Lahvičky od šamponů, kondicionérů a sprchových gelů se liší značka od značky, ale obecně lze říci, že pokud z nich odstraníte plastové uzávěry, důkladně je umyjete a vysušíte, jsou plastové lahvičky obvykle recyklovatelné. Hurá. Nejste si stoprocentně jisti, zda je to tak i u té vaší? Podívejte se na etiketu, zda na ní není symbol trojúhelníku se šipkami, a pokud tam je, můžete začít.

Deodoranty a jiné spreje

Pokud je váš deodorant, lak na vlasy nebo suchý šampon v ocelovém nebo hliníkovém obalu, měl by být recyklovatelný. Ujistěte se, že je plechovka zcela prázdná, a oddělte všechny odnímatelné části. Nepokoušejte se však žádné předměty propíchnout, rozdrtit nebo zploštit, protože to může být nebezpečné.

CO JE ČÁSTEČNĚ RECYKLOVATELNÉ:

Lahvičky od podkladového krému

Přestože je mnoho lahviček podkladových krémů vyrobeno ze skla nebo recyklovatelného plastu, v současné době nejsou na trhu žádné recyklovatelné pumpičky na podkladové krémy. Pokud je vaše lahvička od podkladového krému skleněná (nebo vyrobená z recyklovatelného plastu), nic vám nebrání ji recyklovat, ale nejprve se ujistěte, že jste vyndali pumpičku, abyste neznečistili zbytek recyklovaného materiálu.

Paletky make-upu

Problémem mnoha paletek s make-upem je, že často obsahují zrcátka a magnety, které nelze recyklovat. Podívejte se na štítek na paletce s make-upem, zda je použitý materiál recyklovatelný, a pokud ano, ujistěte se, že jste odstranili všechna zrcátka nebo magnetické části a zlikvidovali je odděleně.

Řasenka

Tuby řasenek jsou často vyrobeny z recyklovatelných materiálů, takže je můžete vyhodit do běžného koše. Nejprve se ujistěte, že jste tubu důkladně umyli a osušili – horká mýdlová voda by měla stačit. Tyčinky od řasenek obvykle nejsou recyklovatelným materiálem.

Lahvičky na lak na nehty

Vzhledem k nebezpečným toxinům obsaženým v lacích na nehty nejsou skleněné lahvičky recyklovatelné ani po důkladném vypláchnutí. Nepokoušejte se recyklovat lahvičky od laků na nehty, protože by mohly kontaminovat zbytek recyklovaných odpadů.

Štětce na make-up

Štětce na make-up jsou vyrobeny z drobných, superjemných, nerecyklovatelných nylonových, plastových nebo zvířecích chlupů, což znamená, že v současné době nejsou recyklovatelné. Vyhazujte je do běžného koše a ujistěte se, že se o své štětce dobře staráte, abyste prodloužili jejich životnost.

STÁLE SI NEJSTE JISTI? POZNEJTE SVÉ ŠTÍTKY:
Vždy si zkontrolujte, zda jsou na lahvích a obalech uvedeny příslušné recyklační symboly. Pokud je na něm známý znak tří šipek v trojúhelníku (tzv. Möbiova smyčka), může putovat přímo do vašeho recyklačního koše.

Pokud jsou na etiketě dvě šipky v kruhu, nemusí být obal nutně recyklovatelný. Obvykle to znamená, že výrobce finančně přispěl na využití a recyklaci obalů v Evropě.

Zdroj: stylist.co.uk