Strie: Jak jim předcházet a jak řešit, když se objeví?

Přidat na Seznam.cz

Strie jsou pro mnoho žen skutečnou noční můrou. Tyto vřetenovité a pruhované pruhy jsou charakteristické změnami, které vytváří ve struktuře kůže. Nejčastěji se vyskytují na břiše, stehnech, prsou, hýždích a také na zádech.

Vznikají v důsledku nadměrného natažení kůže při velkých přírůstcích nebo úbytcích hmotnosti v krátkém časovém období, v těhotenství, při hormonálních změnách, zvýšené hladině kortizolu, při budování svalové hmoty nebo dysfunkci pojivové tkáně. Na to, proč se objevují a jak s nimi bojovat, se blíže podíval magazín Interia.

Proč se strie objevují?

Když se naše tělo během krátké doby změní, napnutá kůže nestíhá vytvářet kolagenová a elastinová vlákna. V důsledku oslabení kůže dochází k narušení sítě vláken. Proto si na strie často stěžují teenageři, jejichž tělo se rychle mění, a také lidé, kteří rychle přibrali, ale zároveň nabrali svalovou hmotu nebo zhubli. Další příčinou je tzv. stresový hormon kortizol. Právě ten negativně ovlivňuje činnost fibroblastů, které produkují kolagen a elastin.

Jak vypadají strie?

Čerstvé strie vypadají jako praskliny v kůži. Zpočátku mají jasně červenou nebo modročervenou barvu (jedná se o tzv. zánětlivou fázi strií), jsou mírně vystouplé a oteklé. Strie se takto obvykle vyvíjejí několik měsíců a poté přecházejí do atrofické fáze. V této fázi výrazně blednou a mění svou strukturu, stávají se vrásčitými a konkávními a mají podobu lehkých perleťových jizev.

Jak jim předcházet?

Se striemi se bohužel bojuje obtížně, proto je nejlepší jejich tvorbě rovnou přecházet. Nejdůležitějšími kroky jsou v tomto případě pravidelná tělesná aktivita, stabilní váha a pravidelná péče o pokožku. Pravidelné cvičení pomáhá budovat a posilovat svalovou tkáň, zatímco masáže a peeling napomáhají prokrvení, zpevnění a pružnosti pokožky. Nezapomínejte také na fakt, že pokud nebude tělo zdravé a v hormonální rovnováze, vychází vnější péče vniveč. Zdravá strava, ovoce, zelenina, ale i vitamíny A, C, D, křemík, zinek, to vše naše tělo potřebuje pro správné fungování.

Jak se zbavit strií?

Odborníci se shodují, že odstranění strií není jednoduchý a rychlý postup. Nejlepší je bojovat s nimi v době, kdy jsou čerstvé a v zánětlivé fázi. Právě v této fázi můžete zabránit jejich dalšímu vzniku, stejně tak napomoci rekonstrukci kolagenových a elastinových struktur. V tuto chvíli proto přizvěte do boje přípravky na strie, které obsahují kyselinu hyaluronovou, panthenol, glycerin, alantoin, sloučeniny křemíku a další pro pokožku prospěšné látky. Při nanášení krémů se doporučuje pokožku zároveň masírovat, krémy se lépe vstřebají a masáž stimuluje mikrocirkulaci. Tu podpoříte také masírováním drsnou houbou nebo kartáčováním speciálním kartáčem s tvrdým vlasem, následně promažte pokožku mandlovým, kokosovým, argonovým, levandulovým nebo makadamovým olejem.

Ošetření strií

Pokud se kosmetické a domácí prostředky proti striím ukázaly jako neúčinné, lze v ordinacích estetické medicíny provést i účinnější zákroky, jako je laserové odstranění strií, radiofrekvence mikrojehliček nebo karboxyterapie(ošetření oxidem uhličitým).

Přijetí

Je však důležité si uvědomit, že strie nejsou zdraví nebezpečné. Možná by, místo dlouhodobé léčby, stálo za to pracovat na vědomém přijetí svého těla, včetně jeho nedokonalostí. Co Vy na to?

Zdroj: Interia.pl