Těmto osmi potravinám se v zimě raději vyhněte. Známe vhodnou alternativu

Přidat na Seznam.cz

Možná víme, které potraviny je prospěšné konzumovat v zimě, protože nám poskytují ochranu před nemocemi a pomáhají tělu vyrovnat se s chladným počasím, ale nevíme právě kterým bychom se měli v zimě obloukem vyhnout. Víte, které potraviny to jsou?

Salát
Máme na mysli nakrájený, předepraný a zabalený tak, že díky procesu, kterým prošel, je neobvykle dlouhá jeho skladovatelnost. A právě pro tento důvod, kvůli dlouhému skladování, může být právě tento druh zeleniny ochuzen o vitamín C až o 50%. Namísto salátu si vyberte čerstvou Kapustu. Kapusta je totiž zimní zeleninou, která je zdrojem výživných látek a energie. Rovněž obsahuje vápník, který je potřebný pro zuby a kosti, ale je také bohatý na vitamín K, A, železo a draslík. Tato zelenina pomáhá snižovat krevní tlak. Kapusta namísto klasického salátu bude chutnější a měkčí a sladší, když kapustové listy nakrájíte a pokapete citronovou šťávou a dochutíte himálajskou solí.

Chřest
Přestože je téměř k dispozici celoročně, raději po něm sáhněte na jaře, kdy je chřest pevný a mnohem chutnější. Zimní chřest je pravděpodobně z Číny nebo Peru a ve srovnání s jarním chřestem je mnohem dřevnatější. Chřest nahraďte třeba růžičkovou kapustou. Růžičková kapusta by měla mít v zimním období významné místo. Nejenže je pomocníkem proti rakovině, ale 1 šálek růžičkové kapusty údajně obsáhne celodenní potřebu vitamínu C a K.

Broskve
Přestože jsou čerstvé broskve typické pro období konce léta, na podzim prakticky vymizí. Pokud je však objevíte v obchodě, pravděpodobně pocházejí z Jižní Ameriky. Broskve v zimě nahraďte klasickými mandarinkami. Chutnají stejně jako broskve. Mandarinka je nabitá antioxidanty, vitaminy a vlákninou a to téměř v trojité dávce jako broskev!

Hrášek
Čerstvý hrášek je poslem jara a pokud ho objevíte v zimě, obsahuje více škrobu než cokoliv jiného. Mražený hrášek je ideální volbou, z poloviny šálku mraženého hrášku můžete získat až 10 gramů bílkovin a 6 gramů vlákniny. V tomto případě je moudré přečíst si etiketu, případně sáhnout po BIO hrášku, abyste se vyhnuli modifikované variantě.

Kukuřice
Kdo by kukuřici neměl rád? No i v tomto případě platí, že čerstvá kukuřice bude pravděpodobně pocházet z Mexika a může být více škrobová. Zmražená kukuřice je v zimě zdravou alternativou té čerstvé. Mražená kukuřice je bohatým zdrojem luteinu a zaexantínu, tedy látek, které jsou doslova nezbytné pro dobrý zrak. A když se dokážete vyhnout soli a vybrat si produkt z ekologického zemědělství, vaše tělo se vám pouze poděkuje.

Jahody
Přestože máte chuť na jahody, jejich barva v zimě vás může přesvědčit, abyste se jim v tomto období vyhnuli. Jejich bledá barva napovídá o nízkém obsahu fytonutrientů oproti jejich neskutečně lákové barvě v létě, ale i o nízkém obsahu vitamínu C, který se ztrácí dlouhou přepravou a dlouhým skladováním.

Zdravá zimní alternativa je ananas. Má stejně lahodnou chuť, je příjemně sladký a plný živin – vitamínů, minerálů, antioxidantů a dalších nutrientů, jako jsou enzymy – především bromelain, které dokáží bojovat proti zánětům a chorobám či urychlit trávení.

Navíc se konzumace ananasu, stejně jako jahod, nemusíte obávat, díky nízké kalorické hodnotě (ananas obsahuje pouze 54 kcal na 100g) nepřiberete. Ananas je dobrým zdrojem manganu, minerální látky, která je důležitá při tvorbě pojivové tkáně a kostí. Mangan hraje také důležitou roli v metabolismu tuků a sacharidů a také ovlivňuje vstřebávání vápníku a reguluje hladinu cukru v krvi. Kromě toho, mangan je důležitý a nezbytný pro správné fungování mozku a nervové soustavy. Ananas je výborným zdrojem vlákniny a také vitamínů C, B1, který je potřebný pro pro tvorbu energie a správné fungování svalů, mozku a srdce a vitamínu B6, který má zásadní význam pro zachování zdraví červených krvinek a imunitního systému. Vyznačuje se také vysokým obsahem minerálů: vápník, fosfor, měď, mangan, železo, zinek, draslík a hořčík.

Rajčata
Zdravá zimní alternativa: Červená řepa (Beta vulgaris rubra) je díky své barevnosti a vzhledu nezaměnitelnou zeleninou, kterou nejčastěji používáme do polévek, na kyselo nebo pečenou či jako zajímavou přílohu s menší sacharidovou náloží. Červená řepa je bohatým zdrojem cenných fytochemikálií, včetně vitamínu C, karotenoidů, fenolických kyselin a flavonoidů. Je jednou z mála zelenin, která obsahuje skupinu barviv s vysokou biologickou aktivitou – betalanínů. Mezi ně patří hlavně typické červenofialové barviva betanin a izobetanin, které mají velmi významné antioxidativně účinky.

Borůvky

Cena borůvek v zimě obvykle bývá pořádně vysoká, ale dlouhá trasa z farem do chladničky i navíc výrazně degraduje vitamín C, a také nejsou výjimkou plesnivé bobule. Zdravá zimní alternativa na ranní jogurt nebo na mlsání přes den si do misky nasypte raději goji, tedy kustovnici čínskou. Na chuť jsou plody goji příjemné, sladkokyselé. Nejde o žádné mlsání, ale o nutričně vysoce hodnotné plody, které mají blahodárný vliv na lidský organismus. Obsahují mnoho betakarotenu, díky kterému příznivě působí na lidský zrak a pokožku a také hodně vitamínu C.

Zdroj: redakce