Vědci z Harvardu znají recept na dlouhověkost

Přidat na Seznam.cz

Podle studie vědců z Harvardu není vůbec složité zachovat si v dobré formě imunitní systém a ve zdraví si užívat dlouhověkost. Stačí prý, pokud si dopřejeme pětkrát denně přiměřenou dávku ovoce a zeleniny. Takový způsob stravování totiž oddálí nástup civilizačních chorob a zlepší kvalitu života.

Vědecký tým z Harvardovy univerzity ve své nejnovější studii na výživu uvádí zaručený recept na dlouhověkost a dobrou kvalitu života. Dosažení takového cíle je velmi jednoduché; stačí, když si denně dopřejete dvě porce čerstvého ovoce a tři porce zeleniny. „Lidé, kteří zařadí do svého jídelníčku takovou kombinaci, mají nižší pravděpodobnost úmrtí z jakékoliv příčiny,“ píše se v závěrečné zprávě.

V současnosti existují desítky různých diet a způsobů, jak se dá stravovat a žít zdravě. Člověk má až problém si vybrat. Američtí vědci však uvádějí, že nejjednodušší plán může být zároveň ten nejlepší. Epidemiolog a odborník na výživu Dong Wang spolu s kolegy shromáždili dvě rozsáhlé databáze a 26 studií, které obsahují informace o dvou milionech dospělých jedinců na celém světě. Právě mezi nimi hledali vzorce spojující stravu a dlouhověkost. Zjistili, že lidé, kteří dodržují doporučení organizace American Heart Association v podobě pěti porcí ovoce a zeleniny denně, žijí skutečně déle než ostatní a pravděpodobnost úmrtí u nich klesla o 13 procent v porovnání s těmi, kteří si denně dopřáli pouze dvě porce ovoce nebo zeleniny. Tato souvislost byla obzvlášť výrazná zejména při srdečních a plicních chorobách. U lidí, kteří konzumovali pět porcí ovoce a zeleniny denně, byla nižší pravděpodobnost úmrtí na srdeční choroby o 12 procent a tato pravděpodobnost byla o celých 35 procent nižší při onemocněních dýchacích cest, jako například při chronické obstrukční plicní nemoci. Při úmrtích na onkologické onemocnění šlo o pokles úmrtnosti o 10 procent.

bowl of sliced fruits on white textile
Foto: Brenda Godinez / Unsplash.com

Zjištěná data zároveň naznačily, že nejlepší výsledky souvisely s konzumací dvou porcí ovoce a jedné porce zeleniny. Žádná jiná kombinace potravin nevykazovala lepší výsledky. Wang uvádí, že „zatímco různé sdružení doporučují zkonzumovat čtyři až pět porcí ovoce a zeleniny každý den, lidé nedostávají přesné doporučení o tom, co a jaká dávka určuje optimální denní příjem ovoce a zeleniny“. Podle autorů studie byste do uvedených dávek neměli zahrnovat džusy, brambory nebo konzervovanou zeleninu, protože takové potraviny mají sníženou hladinu antioxidantů. Ty se nacházejí například v bobulovinách a ovoci plném vlákniny či v zelenině jako brokolice. Antioxidanty pomáhají chránit lidské buňky před poškozením způsobeným volnými radikály a molekulami, které jsou odpadními produkty různých biologických procesů. Volné radikály zatěžují organismus a urychlují stárnutí, protože lidský organismus je nedokáže sám vyloučit. Jejich přítomnost v těle podporuje zánětlivé procesy, které zvyšují riziko vzniku nemocí a zhoršují průběh všech typů chronických onemocnění, včetně srdečních diagnóz a cukrovky.

Výzkum se však nezabýval tím, jak každý druh ovoce a zeleniny pomáhá prodlužovat život nebo kolik let vám může přidat do života. Zánět a chronická onemocnění jsou však hlavními rizikovými faktory pro předčasnou smrt, přičemž předešlé výzkumy uvádějí, že zdravá výživa pomáhá v boji proti každému z nich.