Veganství: Jak působí na náš organismus a k čemu je prospěšné?

Přidat na Seznam.cz

Vegetariánská a veganská strava není nic nového, ale nyní jí stále více lidí méně masa nebo o tom alespoň přemýšlí. Mnozí se masa vzdávají čistě z etických, ekologických a zdravotních důvodů. Veganská strava je spojována se zvýšeným příjmem živin a nižším rizikem některých chronických onemocnění. Jak přesně ale veganská strava ovlivňuje vaše tělo? Na to se snažili odpovědět na webu HuffPost.

Nejspíše se změní vaše střevní návyky

Konzumace většího množství rostlinných potravin, jako je zelenina, fazole a celozrnné výrobky, zvyšuje příjem vlákniny. To pomůže předcházet zácpě, zlepší funkci střev a pravděpodobně povede k pravidelnějším střevním návykům. Pravidelnost střev je prospěšná pro celkové zdraví a pohodu.

Zároveň se můžete nadýmat více než obvykle, zejména pokud jste v poslední době zvýšili příjem zeleniny nebo pokud se soustavně stravujete růžičkovou kapustou, brokolicí, zelím a další zeleninou, o které je známo, že produkuje nadměrné množství plynu.

Pravděpodobně budete přijímat více živin

Když přestanete jíst maso a přejdete na veganskou nebo vegetariánskou stravu, možná budete jíst mnohem více potravin bohatých na živiny. Tím se zvýší příjem vitamínů, minerálů, antioxidantů a vlákniny ve stravě. Vláknina je nejen důležitou součástí zdravého trávicího systému, ale má i potenciál zlepšovat hladinu cholesterolu, dodávat pocit sytosti po delší dobu, dodávat tělu energii a pomáhat při prevenci zácpy a průjmu.

Mohou se rozvinout nezdravé stravovací návyky, pokud na to nebudete dbát

Strava zaměřená na rostliny má mnoho potenciálních výhod, ale nemusí být nutně zdravější než nevegetariánská nebo neveganská strava, zejména pokud jíte spoustu zpracovaných potravin.

Vše opravdu záleží na zvolených potravinách a individuálních výživových potřebách člověka, který se chystá na veganství. Přechod na veganství má více zdravotních výhod, pokud je veganská strava bohatá na rostlinné plnohodnotné potraviny, a ne pouze na omezení nebo absenci potravin živočišného původu.

Nejspíš nebudete mít problémy s příjmem dostatečného množství bílkovin

Mnoho lidí se obává rostlinné stravy, protože si myslí, že bez masa nebudou schopni získat dostatek bílkovin. Pravdou však je, že spousta těchto potravin má vysoký obsah bílkovin. Je dobré dávat si pozor na jejich příjem, ale pokud na to budete dbát, pravděpodobně nebudete mít s jejich dostatečným příjmem problém.

Různé druhy ořechů a semínek (například pistácie), fazole a hrách a výrobky ze sóji, například tofu a tempeh, jsou dobrými zdroji bílkovin, které navíc obsahují celou řadu vitaminů a minerálů, které správně zasytí.

Možná budete muset užívat doplňky stravy

Přestože po přechodu na veganskou stravu můžete přijímat mnohem více živin než obvykle, může být nutné užívat doplňky stravy, abyste se vyhnuli nedostatku některých živin.

Mnoho vegetariánů nebo veganů užívá doplňky stravy pro vitamin B12, který je dostupný převážně v živočišných produktech a jen v malém množství rostlinných potravin. Nedostatek vitaminu B12 může způsobovat únavu, slabost, neurologické poruchy a další problémy. Dalšími doplňky stravy, které jsou u vegetariánů nebo veganů běžné, jsou železo, vitamin D a vápník. To vše však závisí na vašem individuálním organismu a stravě.

Zdraví vašeho srdce se může zlepšit

Většina vlákniny obsažené v produktech je rozpustná, což prokazatelně zlepšuje hladinu cholesterolu. Rozpustná vláknina se rozpouští ve vodě a váže se s cholesterolem v tenkém střevě, takže cholesterol odchází z těla stolicí, místo aby se vstřebával do krevního oběhu, kde může přispívat k tvorbě plaku v tepnách.

Zdraví srdce prospívá i řada potravin konzumovaných v rostlinné stravě. Lněná semínka a řepkový olej jsou dobrým zdrojem omega-3 polynenasycených mastných kyselin, které mají protizánětlivé účinky. A olivový olej, avokádo, mandle, arašídy a další ořechy jsou dobrými zdroji zdravých tuků, které chrání srdce.

Zdroj: huffpost.com