V době koronaviru bychom měli více prát prádlo

Přidat na Seznam.cz

Není velmi pravděpodobné, že koronavirus přinesete domů na oblečení. Přesto prádlo perte častěji a raději ve vyšších teplotách.

Jaký čas se nový koronavirus SARS-CoV-2 může držet na textilu, odborníci zatím neuvádějí. Lékaři ve Spojených státech amerických a také někteří naši odborníci však považují za rozumné po příchodu domů se převléknout do čistého oblečení. Svlečené šatstvo dejte rovnou do koše na prádlo, kabáty, větrovky a podobně vyvětrejte na dvoře či na balkoně. Americký národní ústav veřejného zdravotnictví doporučuje také vkládat do koše na prádlo jednorázové igelitové sáčky a koš dezinfikovat. Špinavým prádlem byste při manipulaci neměli příliš natřásat, abyste zbytečně nevířili vzduch a nešířili kolem i případné viry. Po naplnění pračky a spuštění pracího cyklu je třeba umýt si ruce.

Perte na 60 ° C nebo použijte dezinfekční přípravek
Praní při teplotě 30 stupňů Celsia nemusí s jistotou zničit všechny případné viry v prádle. Obecně však platí, že teplotu 60 a více stupňů drtivá většina choroboplodných zárodků nepřežije. Proto, pokud lze, volte v těchto dnech při praní programy s vyšší teplotou, i když je běžně nepoužíváte. Pokud je na vašem šatstvu označení, že prát se může jen při nižších teplotách, vyplatí se udělat jiný preventivní krok. K pracímu prostředku přidejte i dávku dezinfekčního prášku, případně použijte dezinfekční aviváž. Tyto přípravky slibují zničit přes 99 procent bakterií, plísní i virů při praní i na nižších teplotách. Na ložní prádlo použijte podle možnosti prášek či gel na bílé prádlo. Ty díky svému složení ničí choroboplodné zárodky.

Sušte i žehlete
V případě, že máte i sušičku, neuděláte chybu, pokud použijete i tu. Nejlépe při co nejvyšší teplotě. Stejně je vhodné, pokud prádlo vyžehlíte, i když se této nepopulární aktivitě jindy raději vyhýbáte. No a pokud je u vás doma někdo nemocný nebo v karanténě, perte co nejčastěji nejen šatstvo, ale i ložní prádlo.