Vitamíny po záruční době. Mohou být nebezpečné?

Přidat na Seznam.cz

Co se stane, když jsou vitamíny po expiraci? Obecně platí, že vitamíny a výživové doplňky mají dobu záruky, ale nemůžeme to vnímat stejným způsobem, jako když je po expiraci jídlo. Jídlo se po uplynutí záruky stává nebezpečným, škodlivým a skutečně může způsobit mnohé zdravotní problémy. Vitamíny a doplňky stravy obvykle neobsahují žádné rychle se kazící přísady.

Ztrácejí kvalitu a výživové hodnoty
Prošlé vitamíny však nejsou, logicky, takové, jak byly po dobu záruky. Co se v nich změnilo? Podle odborníků je nejčastěji změna v tom, že vitamíny po záruce nebudou obsahovat množství uvedené na etiketách, to znamená, že se ztrácí jejich výživová hodnota. Pokud tedy sníme vitamín po expiraci zřejmě si neuškodíme, ale ani nepomůžeme. Je to v podstatě jen ztráta času bez jakéhokoliv efektu.

Doba záruky je ve většině případů multivitaminů a podobných výživových doplňků kolem dvou let. Pokud je budeme užívat po tomto čase, ztratíme spoustu výhod původního produktu. Jednoduše a jasně: v případě vitamínů po expiraci nám nikdo nezaručí účinnost ani kvalitu produktu.

Důležité je skladování
Někteří odborníci upozorňují, abychom vitamíny po expiraci co nejdříve předali do lékárny a nepoužívali. I když neobsahují složky, které by měly být škodlivé po uplynutí záruky, nikdy nevíme, kde a jak byly skladovány předtím, než se dostali k nám, nebo zda přišly do kontaktu s kontaminanty. Kolísání teplot, vlhkost, plísně mohou způsobit rychlejší degeneraci výrobku, a tím pádem se může stát potenciálně škodlivým.

Pokud se tedy chystáme užívat vitamíny nebo výživové doplňky, vždy dbejte na to, aby byl přípravek v době záruky. Nejdražší vitaminy jsou totiž ty, které nefungují. A po expiraci dramaticky klesá jejich hodnota.