Víte, že byste si neměli čistit uši vatovými tyčinkami? Tady jsou důvody a řešení

Přidat na Seznam.cz

Ano, čištění uší pomocí šťourání vatovou tyčinkou je opravdu špatné. Odborníci pro portál Self vysvětlili proč.

Vatové tyčinky lze použít mnoha užitečnými způsoby: například k úpravě očních stínů nebo řasenky, k vyčištění všech zákoutí klávesnice počítače nebo ke stírání špinavého laku na nehty. Ale většina lidí s nimi čistí i uši. Pro někoho není nic lepšího než uspokojení z toho, když vyhrabe velký chuchvalec mazlavého ušního mazu.

Ale je opravdu tak špatné čistit si uši vatovou tyčinkou? Ano, používání vatové tyčinky k čištění uší je opravdu špatný nápad.

Mít hodně nahromaděného ušního mazu není ideální, ale! Lepkavé látky byste se určitě nechtěli zbavit úplně, ani kdybyste mohli. Podle Národní lékařské knihovny USA je ušní maz tvořen žlázami ve vnější části zvukovodu, které pomáhají chránit uši před prachem, bakteriemi, nadměrným množstvím vody a dalšími pochybnými látkami. Pokud si tedy všimnete, že se tam nachází trochu mazu, je pochopitelné, že chcete tuto oblast vyčistit.

Je tak lákavé vyhrabat ten maz sám, ale lékaři říkají, že to nikdy není dobrý nápad. Existuje velká pravděpodobnost, že se poraníte, říká odborník. Problém je v tom, že je opravdu těžké vidět dovnitř ucha, což znamená, že nemůžete vědět, do čeho byste mohli píchnout tou malou vatovou tyčinkou. Představte si to takto: Používání vatové tyčinky k vyhrabávání ušního mazu je trochu jako řízení auta s páskou přes oči.

„Obvykle se setkáváme s komplikacemi, jako je ztráta špičky vaty v uchu, traumatizace zvukovodu a způsobení bolestivé infekce, nebo prošťouchnutí bubínku vatovou tyčinkou,“ říká doktor. Propíchnutí ušního bubínku vést nejen k potenciální infekci, ale i k trvalé ztrátě sluchu.

I když jste super-duper opatrní a nějakým způsobem se vám podaří nepropíchnout si bubínek nebo zvukovod, existuje velká šance, že si vytvoříte ucpání tím, že si vosk zatlačíte hlouběji do ucha. „To může vést k zatlačení vosku na ušní bubínek, což může způsobit infekci a případně ztrátu sluchu,“ vyjadřuje se odborník.

Pokud jste si léta užívali čištění uší bez zranění, možná si myslíte, že vaše hra s vatovými tampony je na jedničku, ale to neznamená, že byste měli dál riskovat. Zranění vatovými tampony jsou „jen štěstím v neštěstí“.

Dobře, jak si tedy mám čistit uši?

Lékaři říkají, že mnoho lidí si obecně uši čistit nemusí. Ušní maz pomalu vytéká z kanálku nebo vypadává, protože se vytváří další. Pokud však opravdu chcete něco udělat, můžete si uši jemně vyčistit tak, že si otřete vnější ušní záhyby (tzv. boltec), ušní lalůčky a zadní část ucha pomocí jemného mýdla a žínky. Jen se nepřibližujte k vnějšímu zvukovodu.

Někteří lidé mohou mít nahromaděný ušní maz, protože jejich zvukovody jsou tvarovány tak, že brání přirozenému odstraňování vosku. Jiní mohou mít hodně ušních chloupků nebo používat naslouchátka, což obojí může tento proces brzdit. Když se ušní maz nahromadí, může ztížit slyšení nebo způsobit tlak, bolest nebo zvonění v uchu. V takovém případě je nejbezpečnější naplánovat si schůzku s lékařem. Ten vás může prohlédnout a odstranit přebytečný vosk pomocí nástrojů určených pro tvar vašeho ucha nebo vás v případě potřeby doporučit k ORL specialistovi.

Zdroj: Self