Zase vás honí mlsná? Známe příčinu!

Přidat na Seznam.cz

Všichni víme, jaké to je, když nás přepadne neodbytná chuť na něco sladkého. Nedá se tomu zkrátka odolat, a tak naše kroky zamíří do spíže pro tabulku čokolády. Jednou za čas na tom není samozřejmě nic špatného, ale jakmile se z toho stane zvyk, může se to nehezky podepsat na naší hmotnosti. A také na zdraví.

Zkuste svým chutím porozumět. Možná, že když zjistíte, proč máte stále chuť na sladké, bude pro vás snažší si s nimi příště poradit a udržet je úspěšně pod kontrolou, píše wholesomealive. Existují studie, které se věnují tomu, proč jedni lidé mají chuť na sladké, jiní vůbec.

Proč máte chuť na sladkosti?

Chuť na sladké vás přepadne, jakmile vám začne klesat hladina krevního cukru (glykémie). To nás nutí sáhnout po něčem sladkém, abychom glykémii opět zvedli. Jenže sladkostmi zvedneme krevní cukr stejně rychle, jako se zvedá letadlo z runwaye a stejně rychle i spadne, píše web Aktin.cz. Člověk se pak ocitá v nekonečném kolotoči, protože chutě se vracejí a kalorie naskakují.

Jaké jsou ty nejčastější důvody chutí na sladké?

Málo spánku a stres

Procházíte si náročným obdobím, v práci toho máte dost a v partnerství vám to taky zrovna neklape. Je logické, že pokud je člověk ve stresu, bude mít tendenci častěji vyhledávat potěšení v jídle. Pokud navíc spíte méně než 5-6 hodin denně, pak za vaše chutě nejspíš může hormon ghrelin, známý také jako hormon hladu. Co se týče pojídání ze stresu, tam je na vině zase stresový hormon, kortizol.

Špatný jídelníček

Pokud ve vašem jídelníčku chybí bílkoviny, ovoce, zelenina a naopak převládá sladké, tak je pochopitelné, že vás stále honí mlsná. Živiny by totiž měly být ve správném poměru. Běžně se uvádí 45-50% sacharidy, 25% bílkoviny a 25-30% tuk. Pozor, spousta lidí se při hubnutí bojí sacharidů a tak je raději zcela vyřadí ze svého jídelníčku. Vyhýbají se pak pečivu, a dokonce i přílohám. S takovým jídelníčkem vám však bude chybět potřebná energie, a navíc to není z dlouhodobého hlediska udržitelné. Nebojte se tedy sacharidů, jen si dejte pozor, abyste vybrali ty kvalitní.

Nedostatek bílkovin

Bílkoviny byste měli zařadit do každého jídla. Pokud vaše jídlo bude obsahovat dostatečné množství bílkovin, nebudete mít tak rychle hlad a vyhnete se i chuti na sladké. Pokud zrovna nemáte čas, k doplnění bílkovin vám skvěle poslouží třeba proteinová tyčinka nebo syrovátkový či rostlinný protein.

Nadbytek jednoduchých cukrů

Věděli jste, že existuje silná spojitost mezi příjmem cukru a preferovanými chutěmi? To znamená, že čím více sladkostí sníte, tím větší chuť na ně budete mít. Mozek zkrátka chce svůj serotonin! Správně by měl přidaný cukr tvořit maximálně 10% z energetického příjmu.

Hormony

Blíží se termín menstruace, a vaše chutě na sladké jsou silnější, než kdy dřív? Vlivem kolísání hormonů dochází k řadě emočních a tělesných změn. Ty se projevují různě, a v různé intenzitě. Tvorbu hormonů, regulujících psychickou stabilitu podporuje cukr. A vzhledem k tomu, že hladina těchto hormonů je během PMS nížší, doháníme sladkými dezerty co se jen dá…

Zdroje: Aktin.cz, wholesomealive, redakce, studie