Znáte zdravotní výhody neholení v podpaží? My ano!

Přidat na Seznam.cz

Trendy v oblasti udržování nebo odstraňování ochlupení se v průběhu času mění, ale zvyk holit si chloupky, které nám rostou, se objevil ještě předtím, než se objevily jakékoli trendy. Říká se, že chloupky na těle si upravujeme už více než 100 000 let, nejprve vytrháváním po jednom, později jsme přešli na skutečné nástroje.  

Ještě před moderními vymoženostmi, jako je sprcha, se holení chloupků možná považovalo za způsob, jak omezit zápach, infekce a škůdce. Nyní je však holení či neholení čistě estetickou záležitostí, kterou někteří začínají blíže zkoumat, píše byrdie.com. Je to proto, že ačkoli ochlupení mají všechna pohlaví, pouze ženy jsou tlačeny k tomu, aby si je holily. Vyholené tělo je již po desetiletí ideálem ženské krásy, ale to neznamená, že je to zdravý nebo – jak si myslíme – nejkrásnější způsob, jak udržovat naše tělo. 

Holení je kulturní fenomén vynucený těmi, kdo stanovují a dodržují standardy krásy. Začínáme překonávat představu, že by všichni měli být nemožně štíhlí, bílí a mít dlouhé, splývavé vlasy – tak snad časem překonáme i předpuberťácké vizuální preference odstraňování ochlupení. Mezitím vám přinášíme několik zdravotních výhod, které vám pomohou přehodnotit holení podpaží.  

Rizikový faktor 

Nejzřejmější je, že když se nebudete holit v podpaží, eliminujete dermatologické problémy, které z toho mohou vyplývat: zarůstání chloupků, pálení žiletkou, vyrážky a podráždění. Kromě toho mohou tyto drobné škrábance a řezné ranky z holení vést k infekcím.  

Zmírnění tření 

Neholení snižuje tření při kontaktu kůže na kůži, což znamená, že při činnostech, při kterých dochází k pohybu rukou, jako je běh nebo chůze, je mnohem méně pravděpodobné, že se vaše kůže třením podráždí. To může vést k menšímu výskytu kožních problémů. 

Feromony 

Je všeobecně známo, že naše přirozené vůně hrají roli v naší přitažlivosti; jen si vzpomeňte, jak se vám někdo může zdát jako stvořený pro vás v seznamovací aplikaci, ale naživo vaše očekávání zdánlivě bezdůvodně padnou. K druhým lidem se hodíme nebo nehodíme částečně na základě toho, jak naše tělo reaguje na jejich vůni, a tato vůně je způsobena feromony. Studie zveřejněná v roce 2018 ukázala, že díky přirozeným feromonům našich partnerů se cítíme klidnější a méně vystresovaní. 

Chemické obavy 

Hodně se mluví o hliníku a rakovině prsu, ale tvrzení, že hliník v antiperspirantech vede ke zvýšenému výskytu rakoviny prsu, zatím nebylo obecně prokázáno. Nicméně bez ohledu na to, jaké chemické látky si dáváte do podpaží, větší procento jich absorbujete, když použijete deodorant a nebo antiperspirant po tom, co jste se právě oholili.   

Stále máte výhrady? Zde je několik uklidňujících faktů o neholení v podpaží.  

Nebudete smrdět hůř: Nějak jsme vstřebali představu, že holení chloupků v podpaží nás zachraňuje před příšerným tělesným zápachem, ale to prostě není pravda. Věda odhalila, že vliv holení na zápach je přinejlepším minimální. 

Nebudete se více potit: Podobně jako si myslíme, že neoholené podpaží voní méně krásně než oholené, máme také tendenci si myslet, že holení nám pomáhá méně se potit. Skutečnost je taková, že holení nebo neholení pravděpodobně nemá žádný vliv na to, jak moc se potíme. 

Zdroj: byrdie.com