Náhled do minulosti: Jak se ramenní vycpávka stala symbolem posílení postavení žen

Přidat na Seznam.cz

Vycpávky na ramenou dodávaly sílu a sebevědomí v kontrastu se smyslnými punčochami a podpatky zvýrazňujícími lýtka. Tyto pěnové vycpávky, i když podle dnešních měřítek možná zastaralé, nám říkaly, že ženy mohou mít autoritu v tradičně mužských prostorách.

Vycpávky jako známka emancipace?

Jejich estetické preference nebyly jen marnou snahou napodobit vzhled mužů. Ramenní vycpávky znamenaly zabírání prostoru, stoupání k novým výšinám a požadování stejné odměny za stejnou práci, píše web Byrdie.

Po vzoru ochranných pomůcek, které nosili fotbalisté, vstoupily ramenní chrániče do dámské módy ve 30. letech 20. století. Francouzská návrhářka Elsa Schiaparelli spolupracovala se surrealistickými umělci a experimentovala s formou, látkou a siluetou a to včetně ramenních vycpávek. Její návrhy odrážely realitu žen usilujících o nezávislost a lepší kariérní příležitosti.
Avantgardní kreace Schiaparelli nově definovaly ženskou siluetu, dodaly ženskému tělu šířku a strukturu a předznamenaly vojensky inspirované styly, které se staly populární během druhé světové války. Se zavedením ramenních vycpávek přišla myšlenka, že ženy mohou zlepšit svůj životní úděl tím, že se jednoduše obléknou.

V roce 1932 se v Hollywoodu objevila přehnaná ramena ve filmu Letty Lynton, kde Joan Crawford hrála v bílých šatech s nadměrnými, nařasenými rukávy. Šaty byly dílem hollywoodského kostýmního návrháře Adriana Greenberga. Objemná ramena Crawford katapultovala tento vzhled do análů hollywoodské slávy spolu s modrobílými šaty Judy Garland ve filmu Čaroděj ze země Oz a černými šaty Givenchy Audrey Hepburn ve filmu Snídaně u Tiffanyho.

Ženy nesou ekonomické břemeno

Během recese v roce 2008 se zvýšila zaměstnanost žen, zatímco muži přišli o práci v rekordním počtu. Krátce poté se ramenní vycpávky začaly objevovat v kolekcích značek Givenchy, Stella McCartney a Balmain. Podle takzvané teorie velkých vycpávek to nebyla čistě náhoda.
Rychle přejděme k pandemii COVID-19 a „shecession“, což je termín, který vymyslela C. Nicole Mason, prezidentka a výkonná ředitelka Institutu pro výzkum ženské politiky, aby vyjádřila nepřiměřený dopad pandemie na ženy a zejména na ženy barevné pleti. Nejvíce byly postiženy obory s převahou žen, jako je školství a zdravotnictví, kde ženy ztratily 55 % pracovních míst.

V roce 2021, kdy jsme se vynořili ze svých kukel oblečených do mikin, byly spatřeny celebrity jako Ciara, Hailey Bieber a Megan Fox, které nosily vycpávky na ramenou. Trend přehnaných ramen zdobil přehlídková mola značek Givenchy, Balenciaga a Isabel Marant na jaře 2021. V poslední době se ramenní vycpávky vyvinuly do subtilnější siluety. Regencycore trend inspirovaný seriálem Bridgerton volá po nadýchaných nebo balonových rukávech a tvarovaných ramenech, což má daleko k ikonickým šatům Joan Crawford.

Odolávání mužskému pohledu

Přidání objemu ramen není jen o ekonomice. Ramenní vycpávky symbolizují ženské posílení a zároveň podrývají mužský pohled. S vzestupem #BimboTok se feministický diskurz dostal do popředí zájmu na populární platformě mezi influencery z generace Z. BimboTok je subkultura TikToku, jejímž záměrem je znovu získat slovo „bimbo“ a oslavovat sílu ženskosti. Z popela éry #GirlBoss se ženy už nespokojují se šplháním po firemním žebříčku a odmítají představu oblékání pro mužský pohled.
Nicméně aspirační poselství a hyperženské ideály BimboToku nesplňují tak docela slib inkluzivní komunity. Černošky jsou stále hypersexualizovány a kontrolovány kvůli svým účesům a módě, a jak jsme viděli v případě power suitů z 80. let, předvádět feminismus není totéž jako posilovat postavení žen. Moderní feminismus nemůže prosazovat rovnost pohlaví, aniž by zahrnoval všechna pohlaví, rasy, schopnosti, věk a velikosti.
Ramenní vycpávky jsou o tom, že jsou vidět a zabírají prostor. Říkejme jim teatrální nebo přehnané. Říkejte jim, že jsou zbytečně konfrontační. Nazývejte je nástrojem konformity, který má udržovat patriarchát, místo aby povzbuzoval ženy k využití jejich vrozené síly. Vycpávky na ramena snesly i tvrdší kritiku. Kromě toho, co je víc ženské než narušovat status quo, nesvázané s ničími názory? Co je silnějšího než probudit potenciál ve své skříni a vyjádřit se beze strachu a omluv?

Zdroj: byrdie.com, Instagram