Permanentní make-up: Na co si dát pozor, jaká jsou rizika a co vše je možné upravit?

Přidat na Seznam.cz

Permanentní make-up je vhodné řešení nejen pro ty, kteří se neradi líčí každý den, ale také pro vyřešení malých nedokonalostí. Exkluzivně pro Čas pro ženy jsme se zeptali vizážistky Markéty Tichavské, co by doporučila každému, kdo se na permanentní make-up chystá.

Jak jste se ke své práci dostala?

Už jako malá jsem k tomu tíhla. Psala jsem si vlastní kosmetickou kuchařku, zkoušela jsem různé recepty na masky, samozřejmě jsem mamce brala líčidla. V dospívání jsem se pak pohybovala v modelingu, viděla jsem práci profesionálních vizážistů, a uvědomila jsem si, že bych se tomu profesně chtěla věnovat také. Absolvovala jsem různé kurzy, abych se zdokonalila, a před 15 lety jsem začala jako kosmetička a vizážistka. O pár let později jsem se začala věnovat permanentnímu make-upu, což je težký obor, je to určitý druh umění, který se celý život učím, ale dělám ho s láskou. Dnes mám i vlastní akademii, kde své zkušenosti předávám dál.

Čím se permanentní make-up liší od klasického tetování?

Permanentní make-up se aplikuje do obličeje, slouží jako make-up, liší se i hloubkou vpichu. Rozdíl je i v pigmentech, na permanentní make-up se používají ředěné pigmenty, které sice nevymizí, ale vyblednou. A také jehly, používáme velmi tenké pro precizní práci.

Z čeho mají Vaši klienti největší strach? A jaké výhody a nevýhody permanentní make-up má?

Asi z výsledku, občas i z bolesti. Někdo si představuje, že u toho stříká krev, a tak to prostě není. Než začneme se zákrokem, vždy klientce vše vysvětlím, uklidním ji. Na bolest používám znecitlivující krémy, a také velmi jemný strojek, který ale nepoužívá každý. Klientky jsou nakonec překvapené, že zákrok je příjemný, občas i usnou. Hraje nám k tomu relaxační hudba, zapálíme vonné svíčky, a klientka si dopřeje relax.

Výhodou je určitě to, že vám permanentní make-up ušetří čas i peníze, také jste za každé situace upravená, ráno i večer. Permanentní make-up se vám taky nerozmaže v bazénu, nebo v sauně. Je to ale spíše podklad pod líčení, než klasické líčení. Za mě je nevýhodou to, že nikdy nevím, jaká klienta mi přijde. Neznám její stav kůže, její životosprávu… Zkrátka nikdy tak nevím, jaký bude výsledek.

Jak probíhá tetování rtů, nebo obočí? A dají se tetovat i jiné věci, jako například pihy?

Jak jsem říkala, vše začíná konzultací, osobně nebo online. Před zákrokem vše perfektně vyměříme, nakreslíme, zvolíme techniku podle stavu pleti. Já tetuji hlavně obočí (microblading, hairstroke, stínování), což vám může hodně ubrat na věku, je to rám obličeje a může změnit i celý výraz. Pak můžeme dělat i oční linky, třeba stínované, a nebo pihy, které se teď stávají hodně moderní., a také vlasy.

Z jakého důvodu k Vám klienti nejčastěji chodí? Jaká mají přání, a dají se vždy splnit?

Hodně kvůli obočí. Snažím se vyhovět všem, ale pokud s něčím nesouhlasím, třeba modré obočí, neudělám to.

Může mít každý permanentní make-up? Bez ohledu na věk, zdravotní stav, apod.?

Jak permanentní make-up, tak i tetování, by se nemělo dělat u těhotných žen, u jedinců se špatnou srážlivostí krve, zánětlivým, nebo akutním onemocněním, a samozřejmě u infekčních pacientů. Vždy je dobré poradit se s lékařem. Co se věku týče, má nejstarší klientka měla 85 let, jinak by vám mělo být alespoň 18, ale také jsem udělala výjimku. Měla jsem klientku s alopecií, klientku, které nerostly chloupky v obočí. 18 let jí nebylo, ale v doprovodu rodičů jsme to zvládli.

Co má klient dělat, pokud skončí s nepovedeným permanentním make-upem? Dá se nějak předčasně odstranit?

Bohužel za mnou často chodí klienty z jiných salonů s nepovedeným obočím. Pokud je to opravitelné, uděláme coverup, opravíme to. Většina prací ale končí pod laserem. Tím doporučuji všem ženám, které o permanentním make-upu přemýšlí, aby si poctivě vybraly salon. Neřešte jen cenu, ale sledujte práci artisty. Pak se rozhodněte. Stále více přibývá nepovedených prací, klientky jsou pak nešťastné a vlastně se jim to prodraží. Musí několikrát na laser, pak na další aplikaci permanentního make-upu, a to vše může trvat i několik měsíců.

zdroj: redakce – vlastní dotazování