3 tipy pro kvalitní spánek by vám mohly pomoci strávit klidnou noc

Přidat na Seznam.cz

Spánek je popisován jako útlumově-relaxační fáze organismu. Dochází při ní ke změně činnosti mozku doprovázené ztrátou vědomí a podstatně sníženou citlivostí na vnější podněty. Dále mimo jiné dochází k uvolnění svalstva, po většinu doby jeho trvání je snížena tělesná teplota, dýchání se zpomaluje a krevní tlak se snižuje, píše Wikipedia.

Nedostatek spánku může způsobit ospalost, zhoršení soustředění a úsudku, v těžkých případech také např. halucinace nebo nesouvislé myšlení, proto se podívejme na 3 tipy, které nám mohou zaručit při jejich dodržování kvalitní spánek, uvádí web 3 Psychologytoday.

Vstávání každý den ve stejnou dobu

Samozřejmě by jste do tohoto procesu měli zahrnout i víkendy. Pokud si totiž dokážete stanovit konzistentní čas spánku a probuzení, poté, co se vaše tělo přizpůsobí této rutině, pravděpodobně zjistíte, že v noci budete snáze usínat a nakonec se probudíte bez otravného budíku. 

Dejte si nějaký čas na uklidnění před samotným spánkem

Dalším způsobem, jak zlepšit svůj spánek, je zajistit si před spaním čas na odpočinek. Váš mozek i tělo se potřebují uvolnit, aby usnuly a zbytečně se nebudily. Když pracujete nebo se bavíte těsně do doby než půjdete spát, můžete zjistit, že ležíte v posteli vzhůru déle, než byste chtěli, zatímco se vaše tělo a mysl snaží uklidnit a potřebný spánek se zatím nedostavuje.

Věnujte pozornost svým přirozeným rytmům a potřebám spánku

Ačkoli se doporučuje 7 až 9 hodin nočního spánku pro dospělé, lidé se ve svých potřebách spánku liší. Pokud se probouzíte přirozeně a cítíte se bdělí po celý den i s 6,5 hodinami spánku, pak není třeba se nutit spát 8 hodin. Pokud potřebujete alespoň 9 hodin, abyste se cítili odpočatí, omezení spánku na pouhých 8 může způsobit, že se budete pravidelně cítit unavení. Klíčem je zjistit, kolik vy osobně na spánek potřebujete času. 

Zdroj: wikipedia, psychologytoday