6 krásných, ale problematických trvalek, které nikdy nesázejte na zahradu

Přidat na Seznam.cz

Jistě, rostliny, jako je například vytrvalá chrpa polní, mohou mít krásné květy nebo zajímavé listy, ale mají také méně žádoucí vlastnosti, kvůli kterým budete litovat dne, kdy jste je zastrčili do země, píše web Better Homes & Gardens.

Některé trvalky mohu na zahradě způsobovat problémy. Zejména ty, u nichž se ukázalo, že za sliby bohatého letního kvetení nebo schopností snášet bez úhony i ta největší vedra a sucha se skrývá jejich temná stránka. Ve skutečnosti mají jejich nepřetržité květy za následek tuny semen, která se rozletí všude, nebo je jejich houževnatost ve skutečnosti zásluhou bujného růstu, který hrozí udusit vše živé v okruhu deseti metrů. Je to nekonečný boj.

Ušetřete si všechny tyto frustrace a vyžeňte tyto problematické trvalky ze své zahrady. Poradíme vám, co si na zahradě vysadit místo nich.

Tady je 6 z nich

Konvalinka

Konvalinka je klasická zahradní rostlina, která je oblíbená pro své voňavé bílé zvonkovité květy na začátku jara a schopnost prospívat v suchém stínu, kde toho moc jiného neroste. Jenže konvalinky se rok nebo dva po vysazení začnou šířit jako divé a dusí okolní rostliny. Jakmile se jednou usadí, je třeba tohoto agresivního šiřitele neúnavně hlídat.

Zasaďte raději tuto rostlinu: Ačkoli její květy nejsou voňavé, může ajuga růst i na stinných místech podobně jako konvalinka, ale zahradu neovládne.

Vytrvalá chrpa

Katalogový popis zaměřený na přehlídku jarních a letních květů a snadnou péči může oklamat ty, kteří nikdy nepěstovali vytrvalou chrpu (Centauria spp). Ale zeptejte se kohokoli, kdo má s pěstováním této rostliny neblahou zkušenost, a dozvíte se o její nadměrné výsevnosti. První rok budete mít jeden trs a další rok bude vaše zahrada zaplavena 15 trsy. Pozor, vytrvalá chrpa má také jména jako horská modřinka, kukuřičná květina nebo košíkářská květina, ale všechna jsou špatnou zprávou.

Zasaďte raději toto: Místo vytrvalé chrpy si na začátku léta místo ní zasaďte dobře vychovaný a opylovači oblíbený dračík (1, 2).

Touleň srdčitá

Listy ve tvaru srdce zdobené stříkanci bílé, zelené, růžové a žluté barvy snadno oslní ty, kteří chameleon (Houttuynia cordata ‚Chameleon‘) neznají. Obdiv se však rychle změní ve zděšení, když se tato bujná trvalka začne všude šířit. Navíc jakmile jednou zapustí své houževnaté kořeny do vaší zahrady, je téměř nemožné se jí zbavit. Ani herbicidy ji příliš nezpomalí, takže pokud ji uvidíte v zahradním centru, nepropadejte jejím roztomilým barevným listům.

Místo toho si zasaďte tuto rostlinu: Je mnoho jiných dobře se chovajících půdokryvných rostlin, jako je plazivý tymián, oregano nebo jitrocel, které vám nepřivodí desetileté bolesti hlavy jako chameleon.

Tařice skalní

Žlutá tařice, kvete brzy na jaře, kdy po dlouhé a nudné zimě nejvíce toužíme po barvách, a je na zahradě vítaným zpestřením. Jakmile se však přiblížíte natolik, že ucítíte vůni květů, nebo možná přesněji jejich zápach, možná nakonec rychle couvnete. Pokud vám smradlavé květy nepřipadají tak odpudivé jako mně, je tato rostlina ve skutečnosti úhledným půdokryvným materiálem odolným vůči suchu.

Zasaďte místo ní tuto rostlinu: Pokud chcete časné barvy s příjemnější vůní, zvolte nádherný parfém miniaturních narcisů.

Nepravá (falešná) slunečnice

Nenechte se zmást falešnou slunečnicí. Její chování na zahradě se vůbec nepodobá pravým zástupcům čeledi slunečnicovitých. Falešná slunečnice se agresivně šíří podzemními kořeny a vytváří velké kolonie rostlin. Prorůstá přímo přes a skrz blízké trvalky a keře, takže je obzvláště obtížné ji vyhnat, aniž by došlo k poškození rostlin, které pohltila.

Zasaďte místo ní tuto rostlinu: Zvažte pěstování vytrvalých slunečnic, například ‚Maximillian‘, pro podobné květy šetrné k opylovačům na rostlinách, které nechtějí ovládnout svět.

Kyprej vrbice

Tato trvalka má bohatý rejstřík trestů. V mnoha státech je zařazena na seznam škodlivých plevelů, protože zabírá mokřady a vytlačuje původní druhy. Kyprej vrbice je rychle rozpoznatelná díky vzpřímeným fialovým květům, které kvetou od poloviny léta do podzimu. Přestože je v mnoha státech zakázán její prodej, stále se dostává do zahrad. Neinformovaní přátelé občas nabízejí jeden nebo dva trsy ze své zahrady. Tento dárek je třeba odmítnout, pokud se chcete vyhnout jejich invazi.

Místo ní zasaďte toto: Pro dlouhotrvající fialovou barvu na zahradě zasaďte původní třapatku nachovou nebo šuškardu.

Zdroj: Better Homes & Gardens, Wikipedia, redakce