ADHD není jen problém dětí, s tímto syndromem se perou i dospělí

Přidat na Seznam.cz

Porucha pozornosti s hyperaktivitou, kterou většina lidí zná pod zkratkou ADHD, je vrozený syndrom, který se projevuje se nepozorností, motorickým neklidem a impulsivitou. Zpravidla je spojována s dětmi, trpí jí však i řada dospělých. Jeho léčba není možná. Spočívá v celoživotní nápravě.

Diagnostická kritéria, která se používají v dětství, pro dospělé neposkytují příliš užitečné opěrné body. Dospělí s ADHD musejí v každodenním životě bojovat často s problémy, například v práci, v řízení domácnosti nebo vlastních financí. Jejich sociální interakce jsou obvykle plné konfliktů. Včasná diagnostika a léčba v dětském věku může přispět k bezproblémovému životu v dospělosti.

Co je ADHD?

ADHD, přesněji porucha pozornosti s hyperaktivitou, patří mezi neurovývojové poruchy. Jedná se o vrozenou nerovnováhu centrální nervové soustavy, kdy každá část mozku zraje jinak rychle a následkem toho dochází k pomalejší výměně informací.

Tento fakt se pak projevuje nepozorností, kdy si mozek z množství podnětů neumí vybrat to podstatné, motorickým neklidem, což znamená, že je dítě stále v pohybu, a impulsivitou. Části mozku, které jsou odpovědné za kontrolu našeho chování a emocionálních reakcí jsou pozadu za emocionálně silnými podněty. To jednoduše znamená, že dítě reaguje, než si reakci stihne promyslet.

Chlapci, kteří touto poruchou trpí zhruba třikrát častěji, nejsou schopni ovládat své chování, proto obvykle působí agresivně. A přestože touží po kamarádství, nedaří se jim vztahy udržet. Jsou proto často osamělí, což jejich potíže ještě umocňuje.

Diagnóza

Hlavní symptomy, kterými jsou hyperaktivita, nedostatek pozornosti a impulzivita, je možné kompenzovat několika behaviorálními strategiemi. V případě podezření na ADHD je nezbytné přesné psychiatrické odebrání anamnézy a vyšetření. Objevit se mohou také souběžná onemocnění, jako například zneužívání návykových látek, úzkostné poruchy nebo tiky. Kromě toho je důležité provést vyšetření na interním oddělení a neurologii, aby se vyloučila jiná onemocnění.

Pokud má být v dospělém věku s jistotou stanovena diagnóza ADHD, musí se onemocnění, respektive jeho příznaky, objevit již před dvanáctým rokem života. Vedle toho musí pacient trpět hyperaktivitou a poruchou pozornosti a minimálně dvěma dalšími příznaky (např. omezené ovládání emocí, impulzivita), uvádí odborný web Národní zdravotnický informační portál.

Léčba

Medikace pomůže zmírnění příznaků, je však třeba mít reálná očekávání – neexistuje žádná zázračná pilulka, která by zcela změnila váš život, žádný lék ADHD nevyléčí. Pouze zmírní či odstraní některé příznaky, např. upraví kvalitu pozornosti. Je třeba pracovat i terapeuticky a naučit se pozornost využívat, osvojit si organizační a studijní dovednosti, případně pracovat s psychickými obtížemi vzniklými na podkladě ADHD. Užívání léků také klade velké nároky na disciplínu pacienta, což pro lidi s ADHD může představovat značný problém. Uvádí speciální odborný a informační kanál zaměřený na problematiku ADHD, web nepozornidospěli.

Zdroj: nzip.cz, nepozornidospeli.cz