Adina Mandlová prožila dlouhý život plný hvězdných vzestupů a bolestných pádů

Přidat na Seznam.cz

Životní směr oblíbené prvorepublikové herečky Adiny Mandlové se neustále měnil. Už v dětství prožila život v dobře zaopatřené rodině, která po smrti otce klesla na samé dno, uvádí web csfd.cz.

Adina Mandlová byla vyloučena ze školy, a tak začala flámovat. Měla možnost studovat i v Paříži, ale ze školy byla rovněž vyloučena. Pracovala tedy jako sekretářka.

K filmu ji přivedl tenis

Správné kontakty získala díky tenisu a díky němu získala první roli. Seznámila se s vlivným a charismatickým Hugem Haasem. Stala se jeho hospodyní, milenkou, sekretářkou a také hereckou partnerkou. Byli excelentními a často obsazovanými hvězdami.

Haas ale před válkou emigroval do USA, a tak začala hrát např. s Oldřichem Novým. Kritika o ní začala psát že má velmi cynický projev, a to ji stavělo do nevýhody. Provdala se za výtvarníka Zdeňka Tůmu, který však spáchal sebevraždu. Za války se o ní začaly šířit fámy a už si moc nezahrála.

Po válce byla zatčena, vězněna a musela pracovat v továrně. Za účelem odjezdu z domoviny se provdala za Čecha s anglickým občanstvím. Díky tomu mohla vyjet do zahraničí. V Anglii natočila jeden film, ale pracovala hlavně jako kuchařka pro bohaté. Seznámila se s anglickým obchodníkem, kterého si vzala, ale manželství plné hádek brzy skončilo.

Onemocněla tuberkulózou a potom žila sama ve Švýcarsku, kde psala dopisy, které se později staly součástí její autobiografie. Následně pracovala jako sekretářka přítele svého bývalého manžela, který byl homosexuál. I přes to si jej vzala za manžela. Studovala sochařství v Londýně, ale přišla o ledvinu. Díky neúspěchu v divadle se pokusila o sebevraždu. Následně žila s manželem na Maltě a zpět domů se vrátila až v roce 1991, kde také toho roku zemřela.

Zdroj: csfd.cz, Instagram