Brzké stmívání má negativní vliv na vaši náladu i spánek

Přidat na Seznam.cz

Zima jako roční období je náročná nejen na tělo, ale také na psychiku. Pravděpodobně jste na sobě již zaznamenali některé změny, například zvýšenou únavu a nedostatek energie. To může být způsobeno nedostatkem slunečního světla, ale také nedostatkem denního světla, kterého je během dne jen asi 8 hodin.

Přestože existuje mnoho aspektů, které negativně ovlivňují vaši náladu, můžete je pomocí těchto tipů zmírnit.

Nedostatek světla

Střídání světla a tmy je velmi důležité pro správný biorytmus. Jeho úkolem je řídit nejen bdění, ale také spánek. Pokud je správně vyvážený, podporuje také optimální produkci některých hormonů. V tomto případě zejména melatonin, který má pozitivní vliv na usínání a spánek samotný, a kortizol, který má zase vliv na probouzení. První z dvojice hormonů, melatonin, se začíná produkovat přímo úměrně úbytku světla. V zimě je to kvůli brzkému stmívání trochu obtížnější a člověk bývá v důsledku toho mnohem unavenější, píše web Sleepstation.

Doplňujte vitamíny

Právě v zimním období byste měli denně doplňovat vitamin D. Je to proto, že ho získáváme hlavně díky slunečnímu záření. V tomto období si ho však užíváme jen velmi málo. Více než 50 % lidí ho má nedostatek, což často vede k nadměrné únavě a depresím. Mohou se také objevit svalové křeče a problémy s ukládáním vápníku. S tím pak souvisí i měkčí kosti, které jsou náchylné ke zlomení.

Umělé světlo

Jakmile se setmí, rozsvítí se světla, aby se den uměle prodloužil na tak dlouho, jak potřebujete. Vaše tělo je tím však zmateno a negativně to ovlivňuje i produkci melatoninu. Vaše potíže s usínáním mohou být způsobeny umělým světlem, které brání přirozené produkci tohoto hormonu, jak uvádí vědecká studie. A za všechny problémy tohoto druhu může nejen světlo z lamp, ale také z televize nebo mobilního telefonu.

Modré versus červené světlo

Pokud chcete svému tělu dopřát co nejpřirozenější přechod ze dne na noc, měli byste dodržovat několik zásad. Jít spát hned po setmění je samozřejmě nereálné, protože většina z vás v tuto dobu ještě pracuje nebo má doma druhou směnu. Stejně tak se nenecháte přesvědčit, abyste od osmnácté hodiny dělali vše při svíčkách, jejichž světlo by mělo na váš organismus pozitivní vliv, píše web Smithsonianmag. Nejlépe uděláte, když se podíváte na výběr osvětlení. Je třeba vzít v úvahu, zda je vaše osvětlení tvořeno spíše červeným nebo modrým spektrem. Modré světlo podporuje hormony bdělosti. Pokud naopak zvolíte osvětlení s převahou červených vlnových délek, působí to na tělo jako signál, že se melatonin začíná tvořit a že by se tělo mělo pomalu připravovat na spánek.

Zdroje: Sleepstation, Studie, Smithsonianmag