Dejte sbohem prokrastinaci a dokončete konečně všechnu práci, která na vás čeká. Jak na to?

Přidat na Seznam.cz

Máte spoustu práce na dnešní den, ale potloukáte se internetem, scrollujete na Instagramu a děláte jen to, co dělat nemáte? Tak to asi, máte co dočinění s prokrastinací. Věřte tomu, že společnou silou ji porazíme!

Prokrastinace sílí na podzim a v zimě, kdy jsme přirozeně línější a unavenější z nedostatku sluníčka. Je to vlastně celkem pochopitelné, ale od toho tu dnes nejsme. Otázka zní jasně: jak mám konečně přestat prokrastinovat?

Na začátek začneme trochu nudně, ale pravdivě. Než se budete vůbec snažit o produktivnější a naplněnější život, jednoduše si přiznejte, že to občas bude opravdu těžké a vám se nebude chtít vystoupit z vaší komfortní zóny. Ale pokaždé, kdy ze svojí komfortní zóny opravdu vystoupíte, stáváte se silnějším a příště to bude zas o kousek jednoduší. To platí vždy, ať už se jedná o cokoliv.

Základ celého vašeho dne je plán. Ten byste si měli promyslet sepsat už večer před spaním a nebo až při vaší ranní kávě. Je to na vás. Hlavní je, abyste měli tento denní plán nachystaný a řídili se jím. Pokud chcete, můžete si k jednotlivým úkolům připsat i časové rozmezí, abyste věděli, kolik času vám každý úkol zhruba zabere. Pro někoho to ale může být zbytečně stresující.

Potřebujete zhruba 25 dnů k tomu, aby se z vašich malých denních plánů stal zvyk, který už pak budete dělat téměř automaticky. Vaše hlava si potřebuje na takové změny zvyknout a měsíc je pro ni ideální doba. Pokud se rozhodnete si časové rozmezí jednotlivých úkolů nepřipisovat, zkuste si jej alespoň představit, abyste si pak neplánovali úkoly, které nemáte šanci stihnout.

Tip: Pokud se vám do něčeho opravdu nechce, najděte si alespoň jeden důvod, proč byste se na tuto událost měli těšit. Čím víc důvodů, tím větší je šance na úspěch.

V dnešní době je pro většinu z nás největším požíračem času telefon – Instagram, Facebook a další lákadla. Naučte se omezovat čas strávený na těchto sítích. Můžete si nastavit časové limity u aplikací nebo si třeba telefon účelně odnášet do místnosti, ve které zrovna nepracujete. Ze všeho nejlepší je ho jednoduše vypnout. Uvidíte, že bez telefonu se nejspíš do své práce pustíte raz dva, jelikož hlavního požírače produktivity jste se tímto zbavili.

Pokud pracujete hlavou, může se vám stát, že budete po několika hodinách pociťovat, že už nemůžete dál. V těchto chvílích potřebujete doplnit svou kognitivní energii a je na vás, jak to uděláte. Někomu bodne dvacetiminutový šlofík, někomu zase procházka na čerstvém vzduchu. Je to vaše chvilka, která vám vyčistí hlavu a pomůže vám rychle dobít energii a pokračovat tak v práci.

Občas se taky může stát, že ztratíte motivaci. V těchto chvílích se musíte prostě jen zamyslet nad tím, jaké jsou vaše cíle, čeho chcete dosáhnout. Připomenout si ten pocit, který vás každé ráno nutí vstát z postele a dát se do práce.